SARAJEVO – U skladu s odredbama Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, BiH će s Evropskom unijom najkasnije do 1. jula 2013. godine uspostaviti zonu slobodne trgovine.
Najavio je ovo juče Osman Topčagić, direktor Direkcije za evropske integracije BiH, promovirajući u Sarajevu SSP, koji su čelnici BiH i EU potpisali 16. juna u Luksemburgu. Topčagić je pojasnio da će zona slobodne trgovine biti uspostavljena primjenom dva modela ukidanja carina i poreza, koji imaju jednak učinak kao i carine.
“Prvi model odnosi se na ukidanje carina i stupit će na snagu 1. jula ove godine. Ovaj model bit će primijenjen na bh. industrijske proizvode koji se uvoze u EU i obrnuto”, rekao je Topčagić, dodavši da se drugi model odnosi na postepeno ukidanje carina i poreza.
“Prema ovom modelu, bit će zaštićena proizvodnja oko 4.000 industrijskih proizvoda u BiH, na koje će carinske stope biti postepeno smanjivane u periodu od pet godina, kada će i konačno biti ukinute. Uvoz i izvoz poljoprivrednih i ribljih proizvoda bit će u skladu s trgovinskim aranžmanima, koji su utvrđeni posebnim protokolima”, rekao je Topčagić.
Nikola Špirić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, istakao je da BiH u novembru čeka prvo iskušenje, kada će za Evropsku komisiju i Vijeće sigurnosti UN pripremiti monitoring izvještaj. “Pred BiH je mnogo reformi, a među najbitnijim je ustavna. Jedini uspjeh je da se bh. vlasti u procesu ustavne reforme drže Dejtonskog i Vašingtonskog sporazuma”, rekao je Špirić, podsjetivši na riječi Olija Rena, evropskog komesara za proširenje, da BiH treba evolucija, a ne revolucija ustava.
On očekuje da će BiH do 2011. godine biti na “bijeloj” šengen listi, odnosno da građanima neće biti potrebne vize za odlazak u zemlje članice EU.
Topčagić je dodao kako je infrastruktura državne uprave BiH sposobna da implementira SSP.
“Više od 200 državnih službenika je uključeno u implementaciju SSP-a. Direkcija je Vijeću ministara uputila prijedlog o uvođenju jedinica za evropske integracije u ministarstva i druge organe uprave, tako da će ova infrastruktura i dalje jačati”, rekao je on.
Na kraju je zaključio kako su u sporazumu jasno definirani ciljevi pridruživanja EU koje BiH želi da postigne, a koji se odnose na uspostavu samoodržive tržišne ekonomije, okvir za politički dijalog sa zemljama članicama EU i jačanje regionalne saradnje.
SSP stupa na snagu za dvije godine
Darija Ramljak, pomoćnik direktora Direkcije za evropske integracije, kazala je kako će SSP stupiti na snagu nakon što ga ratificiraju sve zemlje članice EU, odnosno za dvije godine, do kada će na snazi biti Privremeni sporazum o pridruživanju i stabilizaciji.
“Obaveze definirane u Privremenom sporazumu su tržišno natjecanje, intelektualno vlasništvo i javna poduzeća. Ono što nas očekuje nakon ratifikacije SSP-a su javne nabavke, zaštita potrošača i radne obaveze”, kazala je Ramljakova.