VAŠINGTON, Sadašnji predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Ben Bernaki najvjerovatnije odlazi. Najvjerovatniji nasljednik Dženet Jelin, aktuelni potpredsjednik.
Sadašnji predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Ben Bernanki se, kako procijenjuju analitičari u Vašingtonu, skoro sigurno neće kandidovati za novi, treći, mandat na toj funkciji, a kao njegov najvjerovatniji nasljednik za sada se pominje aktuelna potpredsjednica američke centrobanke Dženet Jelin.
Bernankiju tekući mandat ističe početkom iduće godine, a u krugu mogućih kandidata za prestižno mjesto čelnika najmoćnije svjetske centralne banke pominje se i doskorašnji američki ministar finansija Timoti Gajtner.
Moguće je, prema ocjeni nekih analitičara na čije mišljenje se poziva agencija Rojters, da predsjednik SAD Barak Obama na ljeto predloži za čelnika Fed-a i Lari Samersa, poznatog ekonomistu sa Harvarda, ili jednog od dvojice takođe viđenijih eksperata, ali u široj javnosti manje poznatih i eksponiranih finansijskih stručnjaka, Rodžera Fergusona i Donalda Kona.
Jelin, koja funkciju potpredsjednika Fed-a obavlja od 2010. godine, važi za pristalicu agresivne monetarne politike kojom je, kako se jednodušno priznaje u američkoj stručnoj javnosti, ekipa koju sada predvodi Bernanki uspjela u mnogome da ublaži teške posljedice izazvane globalne finansijske krize, u ljeto 2008. godine.
Ukoliko bi uspjela da postane novi predsjednik Fed-a Jelin bi bila prva žena na tom položaju u stogodišnjoj istoriji američke centrobanke.
Ona je, inače, imala i bogatu unverzitetsku karijeru i bivši je profesor ekonomije na prestižnom kalifornijskom uverzitetu u Berkliju, a radila je prije toga i kao asistent profesora na Harvardu. Jelin je do sada obavljala razne poslove i funkcije u Fedu još od sedamdesetih godina prošlog vijeka i zbog toga je eksperti smatraju vrlo izglednim kandidatom za nasljednika Bernankija.
Samers (58), koji je bio prvi šef ekonomskog tima predsjednika SAD Baraka Obame, a u administraciji Bila Klintona i ministar finansija je, prema ocjeni mnogih analitičara, odličan stručnjak sa velikim iskustvom u radu sa najvišim državnim zvaničnicima i to ga preporučuje kao ozbiljnog kandidata za nasljednika Bernankija.
Neki bliski Samersovi saradnici kao njegov veliki nedostatak ističu “težak karakter” i to ga je, prema pisanju američke štampe, koštalo prijevremenog odlaska sa funkcije šefa tima Obaminih ekonomskih savjetnika.
Gajtner (51) – bivši ministar finansija – predsjednik ogranka Fed-a u Njujorku, kao i visokopozicionirani član Klintonove administracije, je ranije stavio do znanja da ne bi želio da se prihvati čelne funkcije u Fed-u.
Ukoliko bi se Gajtner predomislio i prihvatio poziv predsjednika Obame da se ipak kandiduje na novog predsjednika Fed-a sigurno bi bio jako kvalifikovan za tu funkciju, nepodjeljeno je mišljenje stručnjaka. Ferguson (61) i Kon (70) takođe važe za vrsne stručnjake, a i ljude koji su detaljno upoznati sa načinom rada američke centralne banke u kojoj su već obavljali, u višedecenijskoj karijeri, istaknute funkcije.
U periodu od 1999. do 2006, kada je predsjednik Fed-a bio legendarni Alan Grinspen, Ferguson je bio potpredsjednik te moćne finansijske institucije, a u krugovima stručnjaka vrlo je cijenjen kao veoma upućen ekspert u način vođenja finansijske politike. Ako bude izabran bio bi prvi crni državljanin SAD na tom položaju.
Kon, koji je najstariji među pretendentima za novog šefa Fed-a je prije tri godine odstupio sa potpredsjedničke funkcije u Fed-u, a za vrijeme kada je Grinspen predvodio tu centrobanku, od 1988. do početka 2006. godine, Kon je bio u krugu njegovih najbližih saradnika.
Obama bi trebalo ovog ljeta da predloži američkom senatu svog kandidata za šefa Fed-a i ako se taj dom američkog Kongresa saglasi šef Bijele kuće kasnije samo obavlja formalno naimenovanje čelnika najmoćnije svjetske centrobanke. Tanjug