RIM, Italijanski premijer Silvio Berluskoni podržao je “Fijatov” plan o podizanju produktivnosti u domaćim pogonima, naglasivši da će najveći domaći industrijski poslodavac imati dobar razlog da napusti Italiju ako ne dobije podršku sindikata o novoj organizaciji rada i racionalnijoj proizvodnji.
Berluskoni je kazao da je budućnost “Fijata” u Italiji “dovedena u pitanje” i da bi, ako se ne postigne dogovor o fleksibilnijem radnom vremenu, mogao da prebaci čitavu proizvodnju u zemlje sa manjim troškovima poslovanja, prenijele su agencije.
Radnici u “Fijatovoj” istorijskoj fabrici izjašnjavaju se danas i u petak o sporazumu kojim se predviđa uvođenje više smjena i smanjuju beneficije zaposlenih, uz obećanje da će kada se dobije saglasnost sindikata uprava kompanije uložiti milijardu evra u taj pogon i ponuditi izradu novih modela u Italiji.
Sporazum je dio plana izvršog direktora “Fijata” Serđa Markionea da stabilizuje poslovanje svih pogona u Italiji koji rade sa gubicima i da podigne produktivnost na nivo koji ostvaruju druge autokompanije u svijetu, sa jeftinijom i efikasnijom proizvodnjom.
Sve što će se desiti u tom slučaju biće apsolutno pozitivno i eventualni dogovor između sindikata i kompanije ide u pravcu veće fleksibilnosti, kazao je Berluskoni u srijedu u Berlinu poslije sastanka sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel.
Takođe je očigledno da će ako se to ne desi, kompanija i poslovni ljudi imati dobar razlog da odu u druge zemlje, dodao je Berluskoni, koji je izrazio nadu da će ipak doći do pozitivnog ishoda u pregovorima uprave i sindikalnih lidera.
Direktor “Fijata” Markione smatra da je takav dogovor neophodan kako bi se podstakla produtivnost i efikasnost fabrika u Italiji kako bi se moglo krenuti sa planom ulaganja od oko 20 milijardi evra u Italiji u narednih pet godina.
Markioneov plan o sudbini fabrike “Mirafjori”, kojim se, između ostalog, omogućava povećanje broja smjena u fabrici, smanjuju beneficije i ograničava pravo na štrajk, do sada su podržala četiri od pet sindikata u “Fijatu”. Italijanska najveća sindikalna levičarska konfederacija CGIL i njegova filijala metalskih radnika Fiom, međutim, oštro se protive tim aranžmanima tvrdeći da se time krše prava radnika, insistirajući na potpisivanju kolektivnog ugovora o radu koji važe u čitavoj privredi.
Lideri Fiom-a su takođe zaprijetili štrajkom 28. janaura, u znak protesta zbog nametanja sporazuma o povećanju produktivnosti u fabrici “Mirafjori”, sa 5.800 radnika.
Šef “Fijata” je utorak u intervjuu “Fajnanšl tajmsu” otvorio mogućnost širenja proizvodnje kamiona i integraciju “Iveka” sa kompanijama MAN i “Skanija”, u kojima njemački “Folksvagen” drži većinski paket akcija.
Italijanska auto-industrija, u kojoj je “Fijat” nesporni lider, učestvuje s oko 11,4 odsto u ukupnoj privredi zemlje, koja je suočena sa najvećom recesijom od Drugog svjetskog rata.
“Fijatova” je strategija da se u periodu 2010-2014 obezbijedi veća proizvodnja robnih marki “Fijat”, “Lanča” i “Alfa romeo”, nakon što je gigantska kompanija od Nove godine podjeljena na dvije cjeline – fabriku za izradu automobila i “Fijat indastrijel”, koji će se baviti proizvodnjom traktora, kamiona i poljoprivrednih mašina. S media