BANJALUKA/TREBINJE – Berba u vinogradima u BiH je u punom jeku, a grožđe je ove godine zavidnog kvaliteta, potvrdili su u udruženjima vinogradara.
Otkupna cijena se kreće od marku do 1,30 po kilogramu, što u najvećoj mjeri zavisi od sorte grožđa. Suša, zbog koje su se žalili brojni poljoprivrednici, na sreću nije naštetila vlasnicima vinograda, tako da ove jeseni zadovoljno beru plodove svog rada.
“Prema informacijama koje sam dobio sa terena, grožđe nije stradalo ove godine, odnosno gotovo da nije ni osjetilo sušu, a zahvaljujući dosta sunca, kvalitet grožđa je jako dobar”, naglašava Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika u BiH.
Zoran Vukoje, iz Udruženja vinogradara i vinara istočne Hercegovine, navodi da je odnos šećera i kiselosti grožđa veoma dobar.
“Kada je kvalitet grožđa u pitanju, od posljednjih 15 godina ova je bila najbolja. Grožđe je, dakle, odličnog kvaliteta, a berba je u punom jeku. Sa berbom se u Hercegovini počelo 15. avgusta, a trajaće do 15. oktobra, što zavisi od sorte do sorte”, navodi Vukoje.
Njegovo mišljenje dijeli i Zoran Jungić, vlasnik Vinarije “Jungić” u Čelincu, koji kaže da je ova godina bila izuzetno rodna, a grožđe sadrži ekstremno visoke količine šećera.
“Mi imamo svoja četiri hektara pod vinovom lozom, a jedan naš kooperant još hektar. Vidjećemo kakvo će vino biti, a ja se nadam da će biti dobro. Sve ukazuje na to. Naši tereni su dosta otporni, tako da nam suša nije nanijela štetu”, navodi Jungić, te dodaje da je izuzetno važno i to što je grožđe ove godine zdravo.
U Udruženju poljoprivrednika u BiH kažu da se naši vinogradari susreću s višestrukim problemima pri proizvodnji, koji se prvenstveno odnose na uvoz grožđa, te otežan put do brendiranja vina.
“Sudbina investiranja u vinovu lozu je nesigurna, jer se dosta grožđa uvozi, tako da smo, dosad, praktično imali situaciju da se od uvozne sirovine pravi navodni domaći proizvod. Drugi problem je to što je u BiH teško brendirati robnu marku, i tu barijeru bi država trebalo da što prije otkloni”, pojašnjavaju u Udruženju poljoprivrednika u BiH.
Prema nekim procjenama, u BiH je pod vinogradima 3.500 do 5.000 hektara zemljišta. U Agenciji za statistiku BiH su nam potvrdili da su prošle godine, usljed loših vremenskih prilika, prinosi u vinogradima bili smanjeni za oko deset odsto, a ukupno je bilo proizvedeno 23.163 tone grožđa. Nezavisne novine