BRATUNAC, Predsjednik Udruženja malinara “Vilamet“ iz Bratunca Dobrisav Blagojević ističe da će berba maline na području ove opštine trajati još nekoliko dana i da se malina otkupljuje po cijeni od 3,30 KM po kilogramu.
On napominje da je ovogodišnji rod izuzetno kvalitetan, ali da su prinosi drastično smanjeni u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu.
“Lanjska dugotrajna suša uništila je dio zasada maline u ovom kraju, a lastari se nisu dovoljno razvili, i to je dovelo do podbačaja ovogodišnjeg roda”, objašnjava Blagojević.
On procjenjuje da ovogodišnji rod neće biti veći od 500 tona i podsjeća da je prošle godine na području Bratunca proizvedeno više od 800 tona, a pretprošle više od 2.000 tona.
Većina zasada je propala, jer proizvođači nisu nabavili sisteme za navodnjavanje koji bi sačuvali sadnice tokom ljetnih vrelina.
Otkup ovogodišnjeg roda maline vrše poljoprivredne zadruge i hladnjače s područja Bratunca, Srebrenice i drugih opština.
Članovi udruženja “Vilamet” sklopili su ugovore s hladnjačom “Agrovoće“ iz Pilice kod Zvornika. Direktor poljoprivredne zadruge “Agros” Mićo Stanojević kaže da ova zadruga ima sklopljene ugovore sa više od 450 kooperanata, sa kojima dugoročno sarađuje, a to podrazumijeva podizanje novih zasada, otkup i drugo.
Proizvođači maline iz Bratunca zadovoljni su otkupnom cijenom koja je viša od tri marke za kilogram. Malinari su prošle godine organizovali protest u Bratuncu, jer nisu bili zadovoljni otkupnom cijenom koja se kretala od 1,80 do dvije marke.
Zemljoradnička zadruga “Srebrenica“ jedina je u srednjem Podrinju objavila otkupnu cijenu maline na početku sezone berbe i otkupa što je i opredijelilo najveći broj proizvođača maline da je isporučuju ovoj zadruzi, koja je jedini otkupljivač koji odmah isplaćuje preuzete količine maline.
Prethodnih godina otkupna cijena utvrđivana je tek na kraju berbe, a na plaćanje su malinari čekali i po nekoliko mjeseci. Isticanjem cijene maline na početku berbe ova zadruga je prinudila i ostale otkupljivače da je prate u visini cijene i da ne mogu ucjenjivati uzgajivače.
Direktor zadruge Ivan Todić izjavio je da je cijena maline na početku berbe bila 2,8 KM za kilogram, zatim 3 KM i sada je 3,3 KM.
Zadruga je ove godine instalisala hladnjaču u saradnji sa Hladnjačom MONDI iz Kraljeva i prvi put otkupljuje malinu. “Zahvaljujući definisanim cijenama i obezbijeđenom novcu od kraljevskog partnera, za plaćanje na mjestu preuzimanja maline, privukli smo proizvođače da nam predaju rod ovog voća i dnevno otkupljujemo oko 5 tona”, pojasnio je Todić.
On je dodao da malinu otkupljuju sa područja Srebrenice, Bratunca i drugih opština u regiji Birač, ali i u Bugojnu, Travniku i još u nekoliko opština srednje Bosne da bi obezbijedili ugovorene količine za koje je zainteresovan partner iz Srbije.
“Malinu već transportujemo u Kraljevo na preradu i, nažalost, i dalje se izvoz vrši preko prelaza u Karakaju, iako je Komisija za integrisano upravljanje granicom BiH odobrila privremeni promet robe preko mosta između Bratunca i Ljubovije”, rekao je Todić.
On je naveo da se ta odluka još ne primjenjuje, pa im to povećava troškove, jer svaki kamion isporučene robe prelazi 100 kilometara više.
Todić kaže da im je instalisanje hladnjače u njihovom objektu u Potočarima omogućilo da svoju organsku malinu sa zadružnih plantaža skladište i da te usluge više ne plaćaju kao do sada.
Prije nekoliko dana počela je berba maline na zadružnim plantažama u Brežanima, za što dnevno angažuju 50 sezonskih radnika.
Todić dodaje da je berba maline na zadružnim plantažama počela kasnije zbog nadmorske visine na kojoj se nalaze i trajaće još petnaestak dana, do kada će prispjeti za berbu i organska kupina. Srna