BEOGRAD – Beogradska berza će do kraja marta tržištu u Srbiji ponuditi “crowdfunding” platformu, svojevrsnu berzu za finansiranje startapova i mikro, malih i srednjih preduzeća.
Direktor Beogradske berze Siniša Krneta rekao je da je cilj tog poslovnog poteza da mlade inovativne kompanije i početnici mogu da dođu do sredstava za dalji rast i razvoj.
“Beogradska berza bi do kraja marta trebalo da postane zvanični partner za tržište Srbije jedom od globalnih lidera u pružanju usluga crowdfundinga, koji povezuje kompanije koje počinju poslovanje, odnosno koje su u ranim fazama razvoja sa investitorima koji žele svoj novac da ulože u nove ideje”, kazao je Krneta, koji zbog poštovanja ugovora nije želeo da navede ime partnera iz inostranstva.
Kako je objasnio, Beogradska berza će biti “svojevrsni informacioni punkt i katalizator koji će startapovima, mikro, malim i srednjim preduzećima, kojima su konvencionalni pristupi finansiranju nedostupni, omogućiti da dođu do neophodnih sredstava”.
PodsJetio je i da u Srbiji trenutno najveći dio finansijskog tržišta zauzimaju banke koje, zbog oštre regulacije kojoj su svuda u svijetu, pa i u Srbiji izložene, ne mogu da izađu u susret potrebama finansiranja startapova i malih biznisa.
“Beogradska berza namerava da taj jaz premosti. Inovativne kompanije moći će da na platformi, pod određenim uslovima, konkurišu svojim poslovnim konceptom za sredstva investitora, gde će u zavisnosti od njihove procene, prikupljati potreban kapital”, rekao je direktor Beogradske berze.
On je istakao da će nova platforma omogućiti novi kanal ulaska investicija u zemlju.
“Želimo da doprinesemo u važnoj misiji za naše društvo da startapovi ostanu u zemlji i da mogu da na relativno jednostavan i jeftin način prikupe kapital koji im je ključan za rast i razvoj, bez potrebe da se sele u razvijenije države”, kazao je Krneta.
On je podsjetio i da najveći broj dobrih ideja propadne jer nema dostupne adekvatne modele finansiranja za rani period svog poslovanja, navodeći da statistike o kojima se javno govori pokazuju da od deset startapova u poslu opstane samo jedan.
“Ono što će biti prednost modela koji Beogradska berza donosi u Srbiju, u odnosu na stotine sličnih platformi u svetu, jeste što će investitori umesto nagrada i drugih kolaterala dobijati proporcionalno učešće u vlasništvu u takvim kompanijama”, naveo je Krneta.
Na platformi će moći da se predstave biznis ideje iz svih oblasti, a u njih će biti pozvani da ulažu investitori i iz inostranstva i iz Srbije.
U svijetu je ovaj oblik grupnog finansiranja već dugo prisutan i trenutno se barata podacima da ima više od hiljadu i po “crowdfunding” platformi. Beta