BEOGRAD, Promet na Beogradskoj berzi pao je na najniže grane otkada je počela trgovina akcijama u posljednjoj deceniji.
Prosječan dnevni promet sada jedva dostiže 700.000 evra.
– Poređenja radi, u 2007. prosječna dnevna realizacija bila je preko osam miliona evra – kaže za “Novosti” Nenad Gujaničić, glavni broker “Sinteza invest grupe”. – Uprkos tome što se trenutno na tržištu nalazi i NIS, koji je donedavno vrijedio preko jedne milijarde evra, situacija se nije umnogome popravila.
Inače, akcije “Nafte industrije Srbije” protekle nedjelje bile su rekorder po ostvarenom prometu. Uprkos tome, tržišna kapitalizacija NIS sada je nešto veća od 96 milijardi dinara, što je oko 833 miliona evra.
Krug hartija kojima se trguje na Beogradskoj berzi je nevelik. Međutim, i akcije u koje bi vrijedilo ulagati sada nema ko da kupi.
U proljeće 2007. godine, na vrhuncu srpskog tržišta, bilo je nekoliko desetina hiljada domaćih građana koji su kupovali akcije.
– Sada ih nije ostao ni deseti dio toga – napominje Gujaničić. – Veliki broj ovih investitora izgubio je podosta novca, što je rezultiralo totalnom nezainteresovanošću za ovakvu vrstu ulaganja.
Sada su najveći ulagači na Beogradskoj berzi strani investicioni i penzijski fondovi. Kada njih nema, kao što je trenutno slučaj, cijene akcija su na prilično niskim nivoima.
Nije samo drastičan pad cijena akcija u proteklih nekoliko godina razlog malog interesovanja ulagača na srpskoj berzi. Globalna kriza smanjila je privlačnost investiranja u rizične hartije.
Šećerane
Akcije dviju šećerana “Crvenka” i “Šajkaška”, koje posluju pod kontrolom grčke kompanije “Helenik šugar” proteklih dana bilježe maksimalan rast cijene na berzi. Razlog je zakazana vanredna skupština akcionara za 28. jun, na kojoj će glavna tema biti sklapanje ugovora o jemstvu i kreditu. Akcionari prema zakonu imaju pravo na otkup akcija po najvišoj od tri ponuđene vrijednosti: tržišna, knjigovodstvena i procijenjena. Procijenjena vrijednost akcija “Crvenke” iznosi 11.474,6 dinara, a “Šajkaške” 5.633,9 dinara. Novosti