BEOGRAD, Beograd će u četvrtak, 23. aprila biti domaćin Samita prestonica, koji će okupiti lidere 12 gradova centralne i jugoistočne Evrope.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali to vidi kao priliku za jačanje saradnje, podsticanje ekonomske razmjene i investicija, ali i za pozicioniranje Beograda kao regionalnog centra.
Grad Beograd organizuje Samit u saradnji sa Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj (NALED), a srpska prestonica će tom prilikom ugostiti i visoke predstavnike Evropske unije, međunarodnih institucija, diplomatskog kora i privrede, ali i gradske arhitekte, urbaniste, direktore javnih preduzeća…
Mali za Tanjug ističe da je Samit sjajna prilika da se Beograd vrati na svjetsku mapu organizatora velikih događaja, s obzirom da srpska prestonica sve više postaje politički i ekonomski centar regiona.
Predstojeći Samit, koji će biti održan u Centru “Sava”, Mali vidi kao sjajnu priliku da vodeći ljudi gradova centralne i jugoistočne Evrope razmjene iskustva u oblasti urbanizma, razvoja gradova i najvećih izazova sa kojima se suočavaju.
Istovremeno, istakao je, Samit je šansa da se ojačaju odnosi glavnih gradova zemalja učesnica skupa, ali i samih država, jer se granice između zemalja gube, a prestonice postaju sve važnije u komunikaciji, saradnji i ekonomskoj povezanosti.
Skup će, podvukao je Mali, dati mogućnost da Beograd, od svakog grada učesnika, nešto nauči, dok se, istovremeno, srpska prestonioca promoviše i pokazuje sve što je u njoj urađeno i što se planira kako bi bila bolje mjesto za život.
“Od Beča možemo da vidimo kako razvijaju železničku stanicu, od Skoplja kako se radi na elektronskoj upravi, od Ljubljane zašto je proglašena za najzeleniji grad u Evropi, a od Varšave kako radi na povećanju energetske efikasnosti”, naveo je Mali.
On navodi da je Beograd možda i izgubio neke godine i da njegova finansijska situacija nije sjajna, pa zato nema razloga ponavljati tuđe greške, zbog čega treba videti koji su izazovi pred gradovima koji su nekoliko godina ispred nas, a kako bi se već sada radilo u tom smjeru.
Ogromna je i uloga Samita u jačanju regionalnih veza, smatra Mali, pozivajući se i na Treći samit šefova vlada Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, koji je u decembru 2014. godine održan u Beogradu.
“Ako učimo na iskustvima tog Samita, pogledajte sa kojom pažnjom se pratilo ono što je Beograd uradio i koju smo medijsku pažnju kao zemlja i grad dobili. Mislim da se u tome ogleda nemerljiv značaj i ovog Samita glavnih gradova“, podvukao je Mali, ističući da sličan skup do sada nije organizovan.
Naglašavajući čvrst put Srbije ka EU, gradonačelnik Beograda je ocenio da Beogradu nedostaje, a što je nasleđe prošlosti, više proaktivnosti i konkretnih akcionih planova kako bi dobijali više sredstava iz evropskih fondova, a upravo će Samit biti sjajna prilika za razmjenu iskustava i na tom polju.
Organizaciono, Samit će se odvijati kroz nekoliko panela, a prema riječima Malog, jedan od njih će biti posvećen evropskim integracijama, dok će na ostalima biti reči o funkcionisanju glavnih gradova, izazovima sa kojima se susreću, finansiranju velikih infrastrukturnih projekata, povećanju energetske efikasnosti…
Biće organizovan i panel gradonačelnika koji će razmjeniti iskustva o temama koje su važne za gradove na čijem su čelu, a gdje će Mali, između ostalog, predstaviti “Beograd na vodi”, ali i druge projekte bitne za razvoj grada.
Paralelno sa Samitom, dodao je, odvijaće se biznis sastanci na kojima će biti prezentovani konkretni projekti Beograda i gradskih JKP, ali i investitora koji će doći na skup.
“Imaćemo mogućnost da politički razgovaramo o razvoju zemalja i gradova, imaćemo priliku da razgovaramo o projektima, o investicijama, o svakodnevnim problemima sa kojima se sučeljavaju svi ti gradovi“, istakao je prvi čovjek srpske prestonice.
Inače, učesnici Samita bi u Beograd trebalo da stignu dan ranije, 22. aprila, kada će za njih biti organizovana svečana večera i koktel.
Na kraju Samita, najavio je gradonačelnik, trebalo bi da bude donjet zaključak i definisano šta su najveći izazovi gradova i kako se mogu zajednički riješiti, a ideja je i da se slične manifestacije organizuju na godišnjem nivou.
Mali je rekao i da će najveći trošak organizacije skupa snositi NALED i njegove članice, dok će Beograd imati troškove koji se odnose na “Sava centar”.
Navodeći da pripreme za Samit odlično teku, potpredsjednica UO NALED-a Ana Brnabić rekla je Tanjugu da je primarni cilj skupa da pozicionira Beograd kao jednog od lidera u regionu i jednog od značajnih glavnih gradova u Evropi.
Brnabić očekuje i da će “Capital Summit 2015” biti značajan događaj, ne samo za Beograd i Srbiju, već za ceo region i njegovo povezivanje sa EU.
Uz ocijenu da svaki od gradova ima neku specifičnost i da je dobar u nekim stvarima, Brnabić je navela da će Samit omogućiti povezivanje i razmenu najboljih praksi.
“Nadamo se da će ovakav Samit biti prihvaćen od drugih prestonica i da će biti češće organizovan, recimo jednom u dve godine, kako bi se unapredila regionalna saradnja i razmenile najbolje prakse između gradova”, navela je Brnabić, koja je najavila da će direktor za zapadni Balkan Direktorata za politiku susedstva i pregovore o proširenju Žan Erik Pake prisustvovati skupu.
U NALED-u, dodala je, potencijalno vide velike ekonomske benefite od Samita, što su prepoznali i članovi te organizacije i manifestaciji pružili punu podršku, za šta su primeri Elnos grupa, Simens…
“Imamo i veliki broj kompanija koje dolaze i žele da vide projekte koje Beograd i ostali gradovi imaju da ponude, i koje bi verovatno želele da investiraju u te projekte“, navela je Brnabić, dodajući da već postoje kompanije koje se prijavljuju za sastanke sa delegacijama gradova kako bi razgovarali o projektima u koje bi ušli kao privatni partneri.
Direktor Odeljenja komunikacija i odnosa sa državnim institucijama u Simensu Jovana Žuržin istakla je da je ta kompanija, kao jedan od svetskih lidera u oblasti rešenja za gradove, prirodan partner “Capital Summit 2015”, koji ima za cilj razmjenu iskustava velikih evropskih gradova i međunarodnu saradnju.
Prema njenim riječima, iskustva Simensa širom sveta ga predstavljaju kao pravog sagovornika na navedene teme, jer su gradovi koji su prepoznali značaj uključivanja tehnološkog partnera u ranoj fazi planiranja razvoja postali konkurentniji i odživiji, odnosno takozvani “pametni gradovi”.
Jedan od takvih primjera je, dodala je, grad Beč, koji se zove i grad javnog transporta, a kako tvrdi, primjena Simensovih tehnologija poput električnih autobusa je doprinela tom rezultatu.
“Sa naše strane, jedan od ciljeva je da se vide konkretna i moguća rešenja za gradove kako bi se u potpunosti iskoristio njihov potencijal, pre svega Beograda koji ima ogroman potencijal, ali i drugih gradova učesnika skupa”, zaključila je Žuržin.
Učešće na skupu potvrdili su predstavnici Beča, Varšave, Atine, Budimpešte, Sofije, Tirane, Ljubljane, Zagreba, Skoplja, Sarajeva i Podgorice, a očekuje se prisustvo više od 250 visokih zvanica, članova Vlade Srbije, potencijalnih investitora, organizacija civilnog društva, domaćih i inostranih medija. Tanjug