BEOGRAD, Gorivo je u petak, na većini srpskih pumpi, poskupjelo za dodatna dva dinara.
Na pumpama EKO, litar benzina evropremijum BMB 95 košta 148,9 dinara po litru, a evrodizel 146 dinara za litar. Skuplji je i „običan“ benzin BMB 95 koji se približava uvoznom sa cijenom od 141,9 dinara po litru, dok dizel D2, preko potreban poljoprivrednicima za proljećne radove, u petak se kotirao kao da je uistinu „tečno zlato“ – 138 dinara po litru. TNG se prodavao i po 76,9 dinara za litar.
Talas poskupljenja počeo je početkom februara, kada je NIS podigao velikoprodajne cijene derivata koje proizvodi u Pančevu (D2 i BMB 95) zbog zaleđenog Dunava, pravdajući taj potez povećanim troškovima transporta. Ostale kompanije i privatnici su ekspresno slijedili ovu logiku. Otapanje Dunava nije donijelo sniženja cijena na pumpama jer je, kako su navodili u svojim saopštenjima naftaši, dinar zanemoćao.
Kada se tome doda i skok cijena ne svjetskim berzama, eto razloga za tri poskupljenja goriva u velikoprodaji i pet-šest u maloprodaji u proteklih 45 dana.
Tako je evrodizel poskupio za više od 12 dinara po litru, evropremijum BMB 95 za 10 kao i dizel D2, a bezolovni BMB 95 za četiri dinara po litru.
Država, zasada ne preduzima nikakve mjere kojima bi snizila (smanjenje akciza ili ograničenje marži) cijene.
– Pomno pratimo kretanje cijena, i ukoliko uočimo neke nepravilnosti i netržišno ponašanje, svakako bismo nešto preduzeli – ističe profesor dr Petar Škundrić, savjetnik premijera Srbije za energetiku.
Vožnja bez gasa
Vozači koji su ranijih godina pohrlili da ugrađuju uređaje za tečni naftni gas u svoje automobile, privučeni niskim cijenama „plina“ vjerovatno nisu ni zamišljali da će i ovo gorivo uzletjeti do 76,9 dinara po litru. Da podsjetimo, prošle jeseni se TNG točio i za 49,90 dinara po litru. Novosti