BEOGRAD, Akcize na benzin neće u Srbiji, i pored ranijih najava, biti povećane – saznaju „Novosti“.
– Za dizel goriva bi trebalo da dođe do blagog povećanja iznosa koji od svakog prodatog litra uzima država. Međutim, u toku su pregovori sa Naftnom industrijom Srbije da ona preuzme taj teret dodatnog plaćanja državi, odnosno da povećanje akcize ne osjete krajnji kupci.
Međutim, vozači koji koriste tečni naftni gas (TNG) suočiće se sa višim cijenama koje će, između ostalog, biti posljedica i većeg zahvatanja države. Slično je i sa lož-uljem.
– Izmjene Zakona o akcizama javnosti će biti predstavljene tokom septembra, a trebalo bi da stupe na snagu prvog dana oktobra. Još se radi na preciziranju spiskova onih koji će imati pravo na povraćaj iznosa akcize. Zasada se zna da će u toj grupi biti svi oni koji žive od transporta, kao što su prevoznici ili taksisti. Konačni spisak biće poznat uskoro.
Postupak povraćaja kontrolisaće Poreska uprava Srbije, koja će vršiti i refakciju.
S druge strane, pušači u Srbiji moraju da računaju na to da će od oktobra cigarete, zahvaljujući značajno višim iznosima akcize, poskupjeti. Zasada se vode pregovori sa fabrikama duvanskih proizvoda u Srbiji o mogućim povećanjima zahvatanja države, jer je, još uvijek, na snazi zakon koji predviđa godišnju dinamiku uvećanja akciza na cigarete. Duvandžije su, prema nezvaničnim informacijama iz kompanija koje prerađuju duvan u Srbiji, potpuno svjesne potrebe da akciza mora da se poveća, ali i da država „u svojim zahtjevima mora da bude umjerena“.
– Teško je trenutno reći za koliko procenata će, od oktobra, biti povećani nameti države na prodaju duvanskih proizvoda – tvrdi izvor „Novosti“ u Vladi Srbije. – Na prvom mjestu, ideja je da se povećanje akcize predviđeno za početak 2013. godine desi sada, a da naredno bude u julu sljedeće godine. Pored toga, nameti na cigarete biće objedinjeni, pa će se uz desetak odsto veću akcizu, u trošak računati i tzv. pušački dinar koji se danas plaća odvojeno, a vjerovatno i dva odsto veća stopa poreza na dodatu vrijednost.
Plan države je da se u budžet već u posljednjem kvartalu sliva više novca od naplaćenih dažbina na prodate cigarete, ali će, kako kažu u Nemanjinoj 11, i ubuduće duvanski proizvodi biti značajno jeftiniji nego u regionu. Inače, trenutno se u Srbiji, pored Makedonije, prodaju najjeftinije cigarete. Tako danas paklica cigareta iste robne marke u Srbiji košta 1,6 evra, u Crnoj Gori 2,2 evra, a, recimo, u Sloveniji 3,4 evra.
Francuski model
Generalni direktor Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko tvrdi da su cijene goriva u Srbiji niže od prosječnih u regionu i najavljuje da će NIS i ubuduće uraditi sve što može da te cijene budu najpovoljnije u regionu.
– Poštovaćemo pravila države i tržišnu praksu i uradićemo sve što od nas zavisi da cijene naftnih derivata budu najpovoljnije u regionu – kaže Kravčenko. – Ne znam da li je moguće primjeniti model koji je Francuska primenila za pojeftinjenje goriva, ali se o tome može razmisliti.
Francuska je radi pojeftinjenja cijena naftnih derivata odlučila da se podjednako i država i naftne kompanije odreknu jednog dijela svoje dobiti.
Kafa
Pivopije ne treba da brinu. Akcize na pivo i alkoholna pića neće biti promijenjene. Nameti za kafu će se, ubuduće, obračunavati na drugačiji način, ali će to biti bez uticaja na cijene. Novosti