NIŠ, Predstavnici kompanije Beneton obišli su nedavno nišku tekstilnu industriju Niteks kako bi se upoznali sa stanjem i potencijalima te fabrike.
Predstoji odluka Benetona o tome koju vrstu eventualne saradnje će uspostaviti sa Niteksom, piše Danas i navodi da je mišljenje nadležnih da je „perspektiva Niteksa u Benetonu“.
Prema saznanjima Danasa, do saradnje bi moglo da dođe kroz tzv. „lon poslove“ gdje bi Niteks izrađivao odjevne predmete za italijansku kompaniju.
Beneton ima veliku fabriku u Osijeku i inženjeri iz tog pogona, ukoliko imaju velike porudžbine, a nemaju dovoljno kapaciteta u Hrvatskoj, obilaze zemlje u okruženju gdje pronalaze partnere koji bi proizveli nedostajuće količine. Međutim, ti partneri moraju da zadovolje visoke standarde Benetona prije svega u pogledu kvaliteta i rokova isporuke.
Kako kaže izvor Danasa, ta odjeća bi morala da izgleda kao da je iz Italije. Prema njegovim riječima, od obilaska fabrike do zaključivanja posla mogu da prođu i mjeseci. On podsjeća da je takvih kontakata bilo i ranije sa drugim fabrikama u Srbiji, ali nije došlo do saradnje, pa isto može da se dogodi i Niteksu ako ne zadovolji uslove.
U Niteksu nisu mogli da potvrde dolazak predstavnika Benetona, ali su kazali da je fabriku nedavno posjetila „delegacija nekoliko italijanskih kompanija, u organizaciji Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza“. U toj niškoj fabrici ocjenjuju da bi eventualna saradnja sa Benetonom bila „veoma dobra“, ali da je prioritet njeno restruktuiranje.
„Prije eventualne saradnje sa Benetonom ili drugim kompanijama potrebno je srediti stanje u Niteksu. Odluka Agencija za privatizaciju o poništenju privatizacije je dobra, ali se poslije nje ništa nije promjenilo jer u Niteksu još uvijek radi, po ugovoru o dijelu, takozvani direktor Milan Kljajić, koga su postavile Irva investicije“, kaže Zoran Tošić, predsjednik većinskog Samostalnog sindikata.
On navodi da „Agencija još nije imenovala zastupnika akcijskog kapitala, proizvodnje još nema, a svi radnici, koji su, inače, u toku ove godine primili samo dvije plate, poslati su na jednomjesečno plaćeno odsustvo. To je nedopustiva bahatost, neozbiljnost i nemar Ministarstva ekonomije, Agencije za privatizaciju i grada Niša. Čekaćemo do kraja ovog mjeseca da oni nešto učine, a ukoliko se to ne dogodi reagovaćemo“.
Tošić još kaže da je Samostalni sindikat Niteksa nedavno uputio prijedlog Agenciji za privatizaciju, propraćen potpisima većine od 660 preostalih radnika, da za zastupnika akcijskog kapitala postavi bivšeg direktora Mileta Novakovića.
Novaković je bio na čelu Niteksa dvije i po decenije, kada je fabrika slovila za „jugoslovenski tekstilni gigant“. Smijenjen je poslije oktobarskih promjena 2000. Tada se, inače, kao generalni direktor fabrike i član Glavnog odbora SPS nalazio na spisku 600 državljana SRJ kojima je EU zabranila ulazak u zemlje članice Unije, na kojem je svrstan u „saradnike Slobodana Miloševića“.
„Novaković je stručan i sposoban čovjek koji dobro poznaje Niteks i tekstilnu industriju, a takvi ljudi su nam neophodni da bi sredili haotično stanje i pokrenuli proizvodnju“, tvrdi Tošić. Danas