PEKING, Bruto društveni proizvod Kine (BDP) porastao je 6,7 odsto u prvom kvartalu 2016. u odnosu na isti period prošle godine, što je najsporiji tempo od ekonomske krize 2009. godine.
Međutim, poboljšani pokazatelji o kineskoj potrošnji, investicijama i industrijskom sektoru ukazuju na to da je usporavanje druge po veličini svjetske privrede možda dotaklo dno i da zemlja kreće uzlaznom linijom, izvještava agencija Rojters.
Podaci, koje je danas objavio kineski Nacionalni biro za statistiku (NBS), u skladu su sa prognozama analitičara, koji su predviđali blago usporavanje u odnosu na rast BDP-a od 6,8 odsto u četvrtom tromjesečju prošle godine.
Prema statističkim pokazateljima, kineske banke su povećale iznos novih kredita u martu za 1.370 milijardi juana (211,23 milijarde dolara), što je iznad očekivanja analitičara i gotovo dvostruko više u odnosu na 726,6 milijardi juana kredita odobrenih prethodnog mjeseca.
Kako ocijenjuje Rojters, to upućuje na zaključak da se obnavlja apetit za investicijama među opreznim kineskim preduzećima.
Rast ulaganja u stalna sredstva u Kini ubrzao je u prvom kvartalu na 10,7 odsto na godišnjem nivou, nadmašivši tržišna očekivanja koja su ciljala stopu od 10,3 procenta.
Istovremeno industrijska proizvodnja je skočila za 6,8 odsto, iznenadivši analitičare koji su očekivali rast od 5,9 procenata.
Maloprodaja je povećana u posmatranom tromjesečju za 10,5 odsto, nešto više od prognoziranih 10,4 odsto.
Podaci o kineskom izvozu u martu, koji su objavljeni ranije ove nedjelje, takođe su pokazali neočekivani oporavak.
Kineski izvoz je, kako podsjeća američka agencija AP, porastao 11,5 odsto u martu, prvi put od juna prošle godine, ali analitičari ukazuju da se ovaj rast duguje niskoj uporednoj bazi, kao i pomjeranju praznika proslave Lunarne nove. Međutim, u poređenju sa prvim tromjesečjem 2015, kineski izvoz je oslabio u prvom kvartalu za 4,2 odsto.
Inflacija je u posmatranom tromjesečju dostigla 2,1 procenat, što je ispod ciljanog nivoa od 3,0 odsto koji su zacrtali kreatori monetarne politike u Pekingu. Ipak, ima još prostora za donošenje novih stimulativnih mjera koje bi podržale njen rast, ukoliko bude potrebe, dodaje AP.
Kapitalni izdaci, glavna briga na kraju 2015. godine, čini se da su takođe smanjeni u posljednjih nekoliko mjeseci, uporedo sa rastom dolara.
Analitičari kažu da se trenutni oporavak u velikoj mjeri duguje eksploziji monetarnih, fiskalnih i administrativnih mjera, a ne poboljšanju efikasnosti kompanija i tržišnim reformama, navode agencije. Tanjug