SARAJEVO, Direktor Američke agencije za međunarodni razvoj /USAID/ Dejvid Bart ocijenio je danas u Sarajevu da je bankarstvo u BiH relativno stabilno, uprkos globalnoj ekonomskoj krizi usljed koje propadaju banke.
“Ta stabilnost mislimo da je u vezi sa činjenicom da je veliki broj institucija uključenih u bankarski sektor poprilično nezavisan od političkog uticaja, ali i zbog toga što primjenjuju globalne bankarske i ekonomske propise koji utiču na njihovu nezavisnost”, rekao je Bart novinarima.
Prema njegovim riječima, najvažnije što se u ovom trenutku može uraditi za građane BiH jeste promovisanje propisa i politike koji će obezbijediti više investicija i više novih radnih mjesta.
“Za investitore i potencijalne investitore iz inostranstva veoma je važno da dođu u stabilan sistem”, poručio je direktor USAID-a.
Konstatujući da su u BiH relativno visoke kamatne stope, Bart je ukazao na dobru otplatu kredita i stanje rezervi.
“Od ključne je važnosti za građane da depoziti u bankama budu sigurni”, rekao je Bart.
Bart je otvorio okrugli sto o temi “Reforma bankarske supervizije u BiH”, koji je organizovao USAID za supervizore i regulatore agencija za superviziju banaka, Centralne banke BiH, Agencije za osiguranje depozita BiH i Udruženja banaka.
Na okruglom stolu, koji je organizovan uz podršku USAID-ovog projekta iz oblasti finansijskog sektora – Partnerstvo za unapređenje ekonomskih reformi, predstavljeni su regionalni koncepti uključeni u implementaciju međunarodnih standarda bankarske supervizije i napredak u reformi bankarske supervizije u BiH.
Posebno je naglašen značaj dobro regulisanog sistema supervizije u BiH, koji omogućava nesmetano posredovanje sredstava između štediša i investitora, čime se promoviše ekonomska aktivnost koja zemlju čini atraktivnom stranim investitorima.
Projekat Partnerstvo za unapređenje ekonomskih reformi radi na jačanju regulatornog okvira sektora finansijskih usluga, unapređenju finansijskog upravljanja javnim resursima i stvaranju povoljnog okruženja za investiranje i razvoj privatnog sektora.
Projekat ima za cilj i unapređenje parlamentarnog nadzora i veće pažnje javnosti o značaju revizije javnog sektora, posebno revizije koju vrše vrhovne revizorske institucije, čime se obezbjeđuje bolja usklađenost ekonomske politike, procedura i profesionalnih standarda. Srna