BANJALUKA – Iako dodjeljivanje barkodova u BiH nije regulisano zakonom kada govorimo o robi široke potrošnje, a osnovni razlog kodiranja proizvoda je jedinstvena identifikacija proizvoda u lancu snabdijevanja. GS1 organizacija poznaje i problem jednokratno plaćenih pojedinačnih brojeva koji se prodaju na internetu. Širom svijeta se radi na tome da se ova praksa prekine iz više razloga. Naime, ovi brojevi nisu dodijeljeni u skladu sa pravilima GS1 međunarodne organizacije i nisu sadržani u međunarodnoj bazi podataka barkodova.
Ovo tvrdi Adi Turković, direktor GS1, udruženja koje u BiH prodaje barkodove proizvođačima reagujući na tvrdnje preduzetnika u tekstu portala CAPITAL-a da su njihove usluge preskupe i da ih firme, vjerovatno u neznanju, i dalje kupuju po cijenama od 500-600 maraka za paket od 50-ak komada na period od godinu dana.
Turković kaže da su barkodovi koje kupujemo na intenetu nizovi brojeva koje je neko „izmislio“ i preprodaje ih, bez bilo kakve registracije i garancije.
“Firme koje kupuju te brojeve nemaju garanciju da je takav broj jedinstveno dodijeljen samo njima i da nije ponovo preprodat, firme nemaju nikakvu pomoć niti dalju edukaciju, a najčešće nemaju informaciju ni ko im je prodao broj”, kaže on.
Prema Turkovićevim riječima, u organizaciji čiji ogranak u BiH vodi, proizvodi sa barkodovima dodijeljenim preko njih su jedinstveno identifikovani u svijetu i niko drugi na svijetu ne može imati artikl koji je jednako identifikovan.
“Na ovaj način se jača brend proizvoda, sprečava se krivotvorenje proizvoda i mnoge druge aktivnosti. GS1 sistem omogućava efikasno upravljanje globalnim, multi-industrijskim lancima snabdijevanja putem jedinstvene identifikacije proizvoda, transportnih jedinica, sredstava, lokacija i usluga. On olakšava procese elektronskog trgovanja i uključuje puno praćenje. Prema tome, GTIN je broj koji se koristi za jedinstvenu identifikaciju trgovinskih jedinica u cijelom svijetu. GS1 GTIN 387 u Bosni i Hercegovini se može jedino dobiti članstvom u GS1 BiH”, kaže on.
Članice GS1 prilikom učlanjenja dobijaju pristupne podatke za svoju kompaniju i registruju proizvode u jedinstveni međunarodni registar. S druge strane trgovinski partneri koriste te baze podataka i provjeravaju identitet proizvoda.
“Da bi neka firma dobila pravo da koristi prefiks 387 treba da se učlani i definiše koliki paket i koja vrsta brojeva joj trebaju. On se ne može se trajno kupiti, a pravo korišćenja se obnavlja na godišnjoj osnovi. To je kao bilo koja druga licenca koju imate ili registracija automobila. Sve dok obnavljate pravo na upotrebu vaši proizvodi i vaši prefiksi se nalaze u međunarodnom registru”, kaže Turković.
On ipak dodaje da se privrednici iz BiH mogu učlaniti u bilo koju drugu nacionalnu organizaciju na svijetu i da svoju robu označe identifikatorima dobijenim od tih organizacija. U tom slučaju proizvodi neće biti označeni brojem sa prefiksom 387, nego nekim drugim nacionalnim prefiksom.
CAPITAL: A. P.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mene kao potrošača ne zanima kod. Mene zanimaju sledeće stvari: cijena, energetska vrijednost, sastav i gdje je proizvod napravljen.
… i da su informacije na proizvodu o energetskoj vrijednosti, sastavu i mjestu proizvodnje istinite. U prevodu: da država funkcioniše sa svim službama počev od inspekcija.