BEOGRAD, Savjet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije ponovo je zatražio od premijera Mirka Cvetkovića da objavi odluku o prodaji Telekoma Srbija.
Savjet traži i da Cvetković objavi i obrazloženi prijedlog nadležnog ministarstva iz kojeg bi se vidjelo da li je na prodaju ponuđena i telekomunikaciona infrastruktura.
“Iz dosadašnjeg postupka prodaje Telekoma nije jasno šta je predmet prodaje, odnosno da li Vlada prodajom 51 odsto akcija tog preduzeća prodaje i telekomunikacionu infrastrukturu”, navodi se u saopštenju Savjeta.
U pismu Cvetkoviću predsjednica Savjeta Verića Barać je istakla da je telekomunikaciona infrastruktura dobro od opšteg interesa, čija prodaja je zabranjena Zakonom o svojini Republike Srbije i nad kojom se, pod određenim uslovima, može steći pravo korišćenja ili koncesije.
Zakon o privatizaciji, kako je navedeno u saopštenju Savjeta, propisiju da “predmet privatizacije ne mogu biti prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi, kao dobra od opšteg interesa”.
“Ukoliko se tačno ne utvrdi šta je u prometu u postupku prodaje 51 odsto akcija Telekoma Srbija, to bi kasnije moglo da bude predmet osporavanja pred sudovima i drugim organima, čime se ulazi u postupak sa neizvjesnim ishodom, koji može biti štetan ne samo za građane i državu, već i za potencijalne kupce tog preduzeća”, ukazala je Barać.
Ona je navela primjer Hrvatske gdje je prodajom preduzeća prodata i telekomunikaciona infrastruktura, pa je pokrenut veliki broj sudskih sporova sa zahtjevom za obeštećenje korisnika fiksne telefonije i lokalne samouprave, koji su učestvovali u gradnji te mreže.
“Prve tužbe sa zahtjevom za obeštećenje zbog prodaje Telekoma, već su podnijete i u Srbiji jer telekomunikaciona infrastruktura nije izgrađena isključivo ulaganjima Telekoma, već da su u nju investirali i građani”, naglasila je Barać.
Prema ocjeni Savjata nezakonita je i odluka da prodaju Telekoma sprovodi Vlada jer se prodaja može sprovesti po postupku i na način koji je predviđen Zakonom o privatizaciji, prema kome prodaju državnog kapitala sprovodi Agencija za privatizaciju, a Vlada, odnosno nadležno ministarstvo zaduženo za privatizaciju, može da inicira postupak koji bi sprovela Agencija.
“Činjenica da Vlada i dalje ostavlja javnost bez odgovora na ključna pitanja o prodaji Telekoma, može nanijeti nemjerljivu štetu državi i njenim građanima”, upozorio je Savjet za borbu protiv korupcije.
Ministarstvo finansija Srbije objavilo je 20. oktobra tender za prodaju 51 odsto akcija Telekoma Srbije, a rok za otkup tenderske dokumentacije produžen je do 10. decembra. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tekst objave: Telekom Srbija je prodat Deutsche telekomu