NJUJORK, U bankrotstvo će morati da odu i druge američke banke, pošto finansijska kriza ni izdaleka nije završena, izjavila je predsjednica Federalnog osiguranja banaka (FDIC) Šejla Beir (Sheila Bair).
“Biće ih mnogo više (banaka), to jednostavno nećemo moći izbjeći”, upozorila je ona u sinoćnoj panel diskusiji na Njujorškoj berzi hartija od vrijednosti, a prenijele su svjetske agencije.
Banke u SAD su dospjele u finansijske probleme poslije naglog pada akcijskih tržišta, koje je započeto bankrotstvom četvrte najveće američke investicione banke “Liman Braders” (Lehman Brothers), brzom prodajom banke “Meril Linč” (Merrill Lynć) vodećoj banci “Benk of Amerika” (Bank of America) i zbog skorog bankrotstva najveće svjetske osiguravajuće kuće AIG, koju je od propasti spasla američka vlada.
Spasavanje finansijskog tržišta koštalo je SAD do sada već bilion dolara, a sinoć je američki ministar finansija Henri Polson (Henry Paulson) pozvao vladu da odobri još stotine milijardi dolara za eliminisanje nelikvidnih aktiva iz bilansa finansijskih institucija i tako spriječi preteći pad finansijskog sistema zemlje.
Radi se o sveobuhvatnom planu otpisa nenaplativih potraživanja banaka, zbog investicija u rizične hipotekarne kredite koji su i doveli do aktuelne globalne finansijske krize.
Ta kriza se potom, sa uzdrmanog američkog tržišta nekretnina prelila i na druga finansijska tržišta u svijetu, pošto su svi željeli brzu i veliku zaradu, a sada im se to vraća kao bumerang, ukazuju analitičari.
Polson i šef američke centralne banke Ben Bernanki su do sada od novca poreskih obveznika izdvojili gotovo bilion dolara kako bi održali kreditno tržište i spasili ekonomiju SAD, ukazuju agencije.
Prema riječima ministra finansija SAD najnovija akcija sveobuhvatne pomoći, koja podrazumeva dodatne stotine milijardi evra, “jedina je šansa protiv daljeg propadanja i moguće duboke recesije američke privrede”.
Ministarstvo finansija SAD je nedavno saopštilo da će obezbijediti daljih 50 milijardi dolara iz stabilizacionog fonda (Exćange Stabilization Fund) radi pomoći zajedničkim fondovima na finansijskom tržištu.
To je, za sada, jedan od najznačajnijih koraka radi sprečavanja propadanja kreditnog tržišta, koje ne može da se oporavi od ogromnih gubitaka zbog ulaganja novca u rizične hipoteke.
Vrijednost akcija tih zajedničkih fondova na novčanom tržištu je smanjena sada već na samo jedan dolar po akciji.
Prema mišljenju Polsona dosadašnje samostalne akcije spasavanja dvije vodeće hipotekarne institucije “Frani mej” (Fannie Mae) i “Fredi mek” (Freddie Mac) i najnovija vezana za AIG nad kojim je, privremeno, na period od 12 mjeseci kontrolu preuzela američka vlada, nisu dovoljne.
SAD imaju potrebu za mnogo obimnijim programom spasavanja koji, prema rečima Polsona, sa jedne strane mora da ima značajan uticaj na tržišta, a istovremeno ne bi trebalo previše da pogodi poreske obveznike.