VAŠINGTON, Više od milion Amerikanaca je proglasilo lični bankrot, u uslovima tekuće oštre finansijsko – ekonomske krize, izvještava radio i tv “Glas Amerike” (VOA), pozivajući se na zvanične podatke.
Sadašnja ekonomska kriza navela je mnoge Amerikance da razmotre nešto o čemu ranije nisu razmišljali – o podnošenju zahtjeva za proglašnje bankrotstva – navodi VOA i precizira da je riječ o jako teškoj odluci.
Bankrotstvo, naime, prema američkom zakon s jedne strane znači oduzimanje i rasprodaju imovine, osim najnužnijih stvari, kako bi se bar donekle namirili dugovi. Ali, bankrotstvo istovremeno podrazumijeva i otpis ostatka dugova kako bi dužnik mogao ponovo da stane na svoje noge, ističe se u izvjštaju VOA.
Isto glasilo kaže da je u prvih šest mjeseci ove godine broj privatnika koji su zatražili bankrotstvo u SAD uvećan, u odnosu na isti period lani, visokih 37 odsto, a advokat Henri Somer precizra za VOA kako konkretno teče bankrot procedura.
Pojedinac koji podnosi zvaničan zahtjev vlastima za proglašnje bankrota prvo mora da ispuni gomilu formulara o imovini koju posjeduje, a takođe i dugovima, prihodima i drugim finansijskim transakcijama, kaže Somer.
On napiminje da se prema važećim propisima dio imovine, nakon što se otpočne proces bankrota, može zadržati, dok ostali, uglavnom preteženi dio, ide povjeriocima. Za uzvrat, većina dugova se otpisuje.
Bankrotstvo u SAD ima dugu istoriju i od ključne je važnosti, kako navodi advokat Somer, za američki ekonomski sistem koji je, u načelu, zasnovan na liberalnom modelu privređivanja.
Uprkos raširenoj predrasudi da bankrotstvo pogađa samo bogataše, Somer tvrdi da većina građana SAD koji se odluče da potraže takav izlaz iz finansijskih neprilika ne pripadaju grupi bogatih. Agencije