BEOGRAD, Svaki četvrti stan za koje je aktivirana hipoteka zbog kašnjenja u otplati kredita oduzet je ove godine u Srbiji. Za osam mjeseci 2013. aktivirane hipoteke za 100 nekretnina.
Od početka godine banke su raskinule ugovore za stotinu kredita, jer klijenti nisu namirivali rate na vrijeme. Za posljednjih devet godina oduzeta su 332 stana, a samo u toku ove još stotinu. Ovi podaci pokazuju da je gotovo četvrtina domova koji su kupljeni na kredit otišla na doboš, samo u osam mjeseci ove godine.
Taj dug prema bankama namiruje Nacionalna korporacija za osiguranje kredita NKOSK, dok korisnici stanova ostaju bez “krova nad glavom”, koji su stavili pod hipoteku, kao garanciju za vraćanje zajma.
– Za tekuću godinu Korporacija je platila za 100 dospjelih kredita, dok je ukupno učešće dospjelih svega oko 0,6 odsto u odnosu na ukupan broj osiguranih kredita – kaže, za “Novosti” Jelena Juraković, pi-ar Nacionalne korporacije za osiguranje kredita.
Iako procentualno nije pokrenut veliki broj hipoteka, bankari ističu da je primjetna tendencija rasta. Do sada je, za nepunih deset godina, od 2004, od kada Korporacija postoji, osigurano ukupno 72.000 kredita. Oni se, vjerovatno, i dalje otplaćuju, jer je rijetko ko uzimao kredit na rok manji od 10 godina. Od ukupnog broja osiguranih kredita, klijenti nisu otplaćivali 432 zajma, pa je to uradila Korporacija, kao osiguravač.
Posmatrajući procentualno učešće problematičnih kredita, kako kažu u NKOSK, u ukupnom broju od 0,6 odsto nije tako alarmantan. I dalje se može reći da su korisnici stambenih kredita u Srbiji i dalje najuredniji u izmirivanju svojih mesečnih obaveza u odnosu na druge vrste kredita.
Dok banke od građana uzimaju hipoteke na kredite za stanove, u privredi to izbegavaju, jer obično prostorije ili proizvodni pogoni neke kompanije nisu toliko atraktivni kao stambene jedinice, koje se znatno brže mogu prodati. Predsjednik Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić kaže da su u privredi, u posljednjih nekoliko godina češće hipoteke na mašine i opremu, ili se traže određene bankarske garancije za kredite.
– Na uzorku od 2.514 firmi koje su naši direktni članovi, tek svako 28 preduzeće imalo je problem s bankama i neku vrstu kredita ili pozajmice, gdje je postojala neka vrste zaloge u imovini – dodaje Rajić. – To je 3,54 odsto preduzeća. Naravno, ovo nisu sva preduzeća u Srbiji, ali taj uzorak nije mali, jer on obuhvata preduzeća iz 107 gradova i opština Srbije. (Novosti)