BANJALUKA – Banke u Srpskoj zaradile su u prvih devet mjeseci ove godine 95,8 miliona KM, što je za čak 35,8 miliona ili 60 odsto više nego u istom periodu lani, pokazuju preliminarni podaci Agencije za bankarstvo RS.
Ovo je znatno veća dobit od dobiti koju su banke ostvarile u cijeloj 2020. godini, a evidentno je da će nadmašiti i 2019. godinu, kada su imale profit od 96,6 miliona KM.
Takvom rezultatu je, između ostalog, doprinijelo i povećanje kamatnih stopa. Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na kredite koje su plasirale banke u RS u ovom periodu iznosila je 5,71 odsto i ona je za 0,16 odsto veća u odnosu na kraj prošle godine.
U Agenciji su za CAPITAL rekli da je bankarski sektor u prvih devet mjeseci zadržao stabilnost, likvidnost i profitabilnost.
Ukupni krediti su povećani za 173,4 miliona KM i iznose 5,7 milijrdi KM.
Najveće u učešće u ukupnim kreditima i dalje imaju krediti dati građanima koji su povećani za sedam odsto ili 186 miliona KM u odnosu na kraj 2020. godine, dok su krediti dati privatnim preduzećima povećani za tri odsto ili 53 miliona KM.
S druge strane, došlo je i do značajnog rasta štednje. Ukupni depoziti iznose 7,3 milijarde KM i povećani su za čak 794 miliona KM ili 12 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Međutim, evidentno je povećanje iznosa koji građani imaju na računima, dok je kod oročene štednje došlo do određenog pada.
„Štednja građana sa stanjem na transakcionim računima ukupno iznosi 3,9 milijardi KM i porasla je za 219 miliona KM ili šest odsto. Oročena štednja bilježi pad od jedan odsto, štednja po viđenju se povećala za devet odsto, dok je na transakcionim računima došlo do povećanja za 16 odsto“, kažu u Agenciji.
Banke da smanje kamate
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci i predsjednik Fiskalnog savjeta RS Milenko Krajišnik kaže za CAPITAL da se ekonomija Srpske oporavlja od krize koja je nastupila prošle godine i da se to vidi i iz svih drugih pokzatelja.
„Rastu i proizvodnja i potrošnja, raste bruto društveni proizvod pa je logično da rastu i plasmani i dobit finansijskog sektora. To što ona pretenduje da bude veća nego 2019. godine je dokaz da finansijski sektor dobro radi na ovom tržištu i bilo bi dobro da smanje kamatne stope jer im to njihova profitabilnost omogućava, a to bi još više pozitivno uticalo na ekonomski rast“, kazao je Krajišnik.
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević