BEOGRAD – U prva tri mjeseca ove godine banke u Srbiji zaradile su oko 158 miliona evra (prije plaćanja poreza) što je za 13 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Nakon što je prošle godine bankama smanjen profit za oko 60 miliona evra, iznosio je za 2019. ukupno 530 miliona evra, i to u potpunosti zbog zakona koji je regulisao stambene kredite u švajcarskim francima koji je banke koštao oko 70 miliona evra, početak ove godine bio je obećavajući za finansijski sektor.
Ipak, izbijanje pandemije, zatim vanredno stanje i na kraju moratorijum, odnosno odlaganje plaćanja obaveza prema bankama od aprila do juna, dobar dio ovogodišnje dobiti banaka prebaciće u narednu godinu.
Ismail Musabegović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, ističe da to neće biti preveliki problem za banke.
“Moratorijum će imati uticaj na rezultat banaka zbog zastoja u otplati koji je uzeo veliki broj građana, ali to će biti nadoknađeno od januara sledeće godine. Na kraju ove godine kod većine banaka rezultati će biti lošiji od očekivanog, pa će morati da prave rebalanse planova. Ipak, još je rano za ocenu za ovu godinu pošto se još ne zna šta će biti sa drugim talasom epidemije i ekonomijom EU”, napominje Musabegović, dodajući da se banke plaše nečeg drugog.
Prema njegovim riječima problem bi mogao nastati ako bi ljudi i preduzeća prestali da otplaćuju kredite. Prvih pet banaka po veličini aktive kontrolišu 53 odsto tržišta, ali najprofitabilnijih pet banaka je zaradilo čak 73 odsto ukupne dobiti u sektoru.
Gubitke je zabilježilo šest malih banaka, API, Srpska, mts, Bank of Čajna, Mirabank i Mobi banka u ukupnom iznosu od 290 miliona dinara ili oko 2,5 miliona evra.
Najveću dobit (pre poreza) u prva tri meseca ove godine ostvarila je AIK banka, prenosi portal 021.
Ova banka u vlasništvu Miodraga Kostića prikazala je kvartalnu dobit od čak 4,7 milijarde dinara u prva tri mjeseca. Recimo u prva tri mjeseca zarada je bila manja od 1,5 milijardi dinara. Prema kvartalnim bilansima banke ova dobit posljedica je “ostalih prihoda” koji su iznosili 4,7 milijardi dinara u prva tri mjeseca.
Razlog za ovakav rezultat po svemu sudeći, smatra Nenad Gujaničić iz brokerske kuće Momentum sekjuriti, dolazi od dividendi.
“U izveštaju o tokovima gotovine ove banke u prva tri meseca vidi se priliv od dividendi od 4,6 milijardi dinara, pa je sva prilika da je to uzrok i visokog profita AIK banke u prvom tromesečju”, kaže Gujaničić.
Inače, prošle godine AIK banka je stekla punu kontrolu nad slovenačkom Gorenjskom bankom koja je 2019. ostvarila dobit od 43,2 miliona evra.
Iza AIK banke po visini dobiti našli su se Inteza banka sa 2,5 milijarde dinara, Komercijalna banka sa 2,3 milijarde i Unikredit banka sa 2,2 milijarde dinara dobiti. Na petom mestu završila je Rajfajzen banka sa 1,9 milijardi dinara profita za prva tri mjeseca.
Ukupan prihod od kamata za tri mjeseca je iznosio 275 miliona evra. Prihodi od naknada i provizija u neto iznosu povećani su za oko milion evra u odnosu na prva tri mjeseca 2019 i iznosili su 83,5 miliona evra. B92