BEOGRAD, Većina banaka u Srbiji povećala je naknadu za obradu kredita u trenutku kada su smanjile kamate na dinarske gotovinske pozajmice. Tako da građani koji nisu, narodski rečeno, platili na mostu, platiće na ćupriji.
Prema novoj tarifi, za svaki podnijeti zahtjev za keš zajam klijent mora da plati angažovanje službenika i opreme najmanje dva, a najviše četiri odsto od iznosa pozajmice ili minimum 1.600 dinara.
Na ovaj način, banke nisu prekršile zakon, ali su se oglušile o dobre poslovne običaje, dovodeći klijente pred svršen čin da od 29 banaka nemaju mogućnost da izaberu najjeftiniju, jer najveći broj zaračunava istu kamatu, odnosno minimum dva odsto. Ujedno, ovo je potvrda da nisu spremne da se odreknu ni dinara zarade.
Narodna banka Srbije kaže da na ovakve odluke banaka ne može da utiče jer naknade za njihove finansijske usluge, pa tako i naknade za obradu troškova kredita ne spadaju u troškove koje država zakonski reguliše.
– Naime, svaka banka svoje poslovanje uređuje svojom poslovnom politikom, kojom utvrđuje način i uslove pod kojima pruža određene finansijske usluge građanima i firmama – navode u NBS. – Poslovnu politiku banke određuju nadležni organi banke i ona se sprovodi donošenjem pojedinačnih odluka od organa banke. Odredbe tako donijetih odluka treba da budu sastavni dio ugovora zaključenih sa klijentima i dostupne klijentima kao informacije iz poslovnog odnosa klijenta i banke.
Do sada su banke naknadu za obradu kredita naplaćivale od 0,50 do 1,5 odsto, a pojedine su se u vrijeme reklamnih kampanja i odricale ovog nameta, kako bi privukle što više klijenata. Kako prošla godina nije bila berićetna, a prvo tromjesečje im je donijelo još manje prihode, jer gotovo da i ne odobravaju kredite, odlučile su da povećaju naknade i provizije za svoje usluge.
Tako, na primjer, ukoliko građanin uzme zajam od 100.000 dinara u banci koja naplaćuje dva odsto naknadu za obradu kredita odmah plaća na šalteru 2.000 dinara, za iznos od 200.000 dinara – 4.000 dinara, a za 400.000 dinara mora da izdvoji 8.000 dinara. Ako se opredjeli za banku kojoj tarifa za obradu kreditnog zahtjeva iznosi četiri odsto, onda su ovi iznosi dva puta veći. Tako, za gotovinski kredit od milion dinara, samo naknada za obradu kreditnog zahtjeva će koštati 40.000 dinara.
Primjera radi, kada se građanin odluči za gotovinski kredit od milion dinara sa kamatom od 17 odsto na 120 mjeseci, rata će mu biti 15.900 dinara. Obrada kreditnog zahtjeva je 40.000 dinara, troškovi Kreditnog biroa 246 dinara, održavanje tekućeg računa od 200 do 400 dinara, tri mjenice 150 dinara, troškovi godišnje naknade za održavanje kredita od 0,5 do jedan odsto odnosno od 5.000 do 10.000 dinara i ako se klijent opredjeli za osiguranje ovog zajma dodaje se jednokratni trošak od oko 100 evra.
Kako građani još jedino sporadično uzimaju gotovinske kredite, a to potvrđuju i podaci Kreditnog biroa, ova računica pokazuje da banke svim sredstvima pokušavaju da na njima najviše i zarade.
Keš u evrima
Gotovinski krediti dostupni su građanima i u evrima. Ali njih niko više ne uzima, jer su skuplji od dinarskih 10 do 15 odsto. Naime, nekada najtraženije pozajmice sa najpovoljnijim kamatama sada su najskuplje. Kamate iznose i do 32 odsto na godišnjem nivou. Uz to je potreban i depozit od 30 odsto. Naravno i sve naknade koje prate i dinarske keš kredite. Novosti