BEOGRAD, U Srbiji je blokirano 290.395 računa, a toliko, na primjer stanovnika ima Niš, piše Blic.
Podaci Udruženja banaka Srbije ukazuju da je broj blokiranih računa u porastu. Samo za mjesec dana ta suma uvećana je za 25.275.
U bankama za Blic kažu, da je najčešći razlog blokade nemogućnost izmirivanja obaveza jer klijent ostaje bez zarade i to gubitkom posla, ali i zbog smanjenja prihoda.
Od banke do banke zavisi da li hoće da takvom klijentu odobri kredit. Ipak, u zavisnosti od toga koji je broj dana kašnjenja prihvatljiv, kao i koje iznose banka podrazumjeva kao materijalno značajnim, klijent ponovo može da se zaduži. Kako kažu u bankama, građani koji duguju a hoće nov kredit moraju prvo postojeći dug da izmire. To je osnovni uslov za novo zaduženje.
“U slučaju da je kašnjenje izmireno, a recimo u posljednjih godinu dana dug ako postoji ne sme biti veći od hiljadu dinara. Ako je docnja izmirena u poslednjih 12 do 36 mjeseci, onda potencijalno dugovanje ne smije biti veće od pet hiljada dinara. Ukoliko je u roku od tri godine kašnjenje izmireno, smatramo da je klijent čist i dozvoljavamo mu da se ponovo zaduži”, objašnjavaju u bankama.
Kad dođu u problem, građani imaju mogućnost da kredit refinansiraju, a i da prolongiraju obaveze prema banci. Prije dve godine, uvedena je mogućnost da svakom klijentu koji ima pad zarade miruje glavnica, a da plaća samo kamatu, a ukoliko ostane bez posla da mu kredit miruje dvije godine. Ali, svaki slučaj je priča za sebe, tako da je savjet da se obratite banci kako bi se rješenje koje je individualno našlo. (Blic)