BANJALUKA – Banke u Republici Srpskoj prijavile su u prvom polugodištu Finansijsko obavještajnom odjeljenju Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) 92 klijenta zbog sumnje na pranje novca.
U prvih šest mjeseci ove godine banke su prijavile ukupno 44 sumnjive transakcije na pranje novca “teške” 8,1 milion КM.
To je čak 31 sumnjiva transakcija više u odnosu na isti period 2022. godine, dok je ukupna vrijednost prijavljenih sumnjivih transakcija veća za 5,2 miliona КM.
U odnosu na prošlu godinu povećan je i broj prijavljenih sumnjivih klijenata i to za 22, pokazuje izvještaj Agencije za bankarstvo RS.
„Na osnovu dostavljenih izvještaja o gotovinskim transakcijama od 30 hiljada КM ili više, povezanim gotovinskim transakcijama od 30 hiljada КM ili više i sumnjivim transakcijama, banke su u prvom polugodištu 2023. godine prijavile Agenciji za istrage i zaštitu BiH ukupno 64.974 transakcija u vrijednosti od 5,55 milijardi КM“, navodi se u izvještaju.
U odnosu na isti period 2022. godine broj prijavljenih transakcija povećan je za 6,7 odsto, a ukupna vrijednost prijavljenih transakcija za 11,8 odsto.
U ovom periodu nije bilo prijavljenih sumnjivih transakcija, niti sumnjivih klijenata za finansiranje terorističkih aktivnosti.
U izvještaju Agencije za bankarstvo je navedeno i da u prvom polugodištu 2023. mikrokreditne organizacije nisu imale prijavljenih gotovinskih transakcija, sumnjivih transakcija, niti prijavljenih klijenata sumnjivih na pranje novca ili finansiranje terorističkih aktivnosti.
CAPITAL: M. Lj.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Prvo pise
U prvih šest mjeseci ove godine banke su prijavile ukupno 44 sumnjive transakcije na pranje novca “teške” 8,1 milion КM.
A onda
„Na osnovu dostavljenih izvještaja o gotovinskim transakcijama od 30 hiljada КM ili više, povezanim gotovinskim transakcijama od 30 hiljada КM ili više i sumnjivim transakcijama, banke su u prvom polugodištu 2023. godine prijavile Agenciji za istrage i zaštitu BiH ukupno 64.974 transakcija u vrijednosti od 5,55 milijardi КM“,
Je li sad 8,1 milion ili 5,55 milijardi ili je neka greska? Ako je 5,55 milijardi onda je maltene svaka ili svaka druga transakcija prijavljivana.
Idiotska posla najbolje povuci sve pare iz banaka, da te jos neko za crkavicu od par desetaka hiljada zjb a milijarde “neopazeno” prolaze
Ma ja nije banka sigurno prijavila Mektića, neg Miću što je prodo kravu na pijaci pa uložio par tisuća u banku da oroči naivan.
Mićo u poreskoj
“Odakle ti pare Mićo ?”
-Prodo sam kravu
“Gdje račun?”
-Otkud račun za prodaju krave, pa prodao sam ih 20… nisam ja firma, ja sam stočar i paor
“Imaš registrovano gazdinstvo?”
-Ne
“Dobro kad izračunamo 10% od ove krave i tih 20 što si prije prodao to je taman ovo što si uložio, potpiši ovde , s parama se pozdravi, ako nećeš da kažemo sipi da si finansijer ter.aktivnosti”
Pročitaj ponovo. U tih 5,55 milijardi upadaju sve transakcije preko 30K, sve povezane transakcije sa zbirom preko 30K i sve sumnjive transakcije. Ova treća kategorija je 8,1 milion.
Nadam se da su ovi što su pravili sumnjive transakcije preduzeli mjere protiv sebe, s obzirom da su takvi u strukturama i institucijama.
Nije važno koliko ih je prijavljeno, nego koliko ih je zaustavljeno od strane Suda BiH? Jer ako nije nijedna, to znači … šta već znači!?
Ne bi trebala da stoji riječ prijava već obavijest. Moja firma je za mene poslala obavijest više stotiina puta. Zakonska obaveza je da se obavijesti za transakcije određene veličine. Na berzi se truguje, danas kupiš sutra prodaš i tako u krug, pokušavaš zaraditi. Nekad zaradiš nekad izgubiš na kraju se vidi rezultat. Tako je to u trgovini.
Čita li iko išta? Obavijest iliti izjava o porijeklu novca ide za sve transakcije preko 30K, a prijava SIPA-i ide za sumnjive transakcije.
Pitaju te za 2000 odakle ti? A Savo i Maco stekli milione prodajom kupusa na pijaci njih niko nista ne pita. Milionski vozni park, fuj drzava fuj, sipa se zabavlja sa transakcijama sa kojima ne mozes uzeti ni telefon, a kamoli prosjecan auto
Samo ulazite ovce naivne, ahahahahahahahahahahaha, jednom se opeko vise nikad, sta mislite zasto dizu kamate na 4% ? Neodstaje im mnogo novca, svi su digli stekove, pa nije niko budala vise da ulozi pa ostane bez njega.