BEOGRAD – Banke u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope i na Zapadnom Balkanu bilježe pozitivne trendove potražnje i ponude kredita.
Pokazalo je to istraživanje bankarskog kreditiranja u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CIJIE) za drugu polovinu 2024. godine koje je sprovela Evropska investiciona banka (EIB).
U istraživanju je navedeno da banke u ovom regionu pokazuju veću spremnost za davanje kredita.
„Tokom ovog perioda zabilježena je i veća potražnja za kreditima od strane stanovništva i privrede. Međutim, očekivanja u pogledu narednih mjeseci ukazuju na nešto opreznije projekcije, u skladu sa globalnim ekonomskim izazovima“, precizirano je u istraživanju.
Istraživanje je pokazalo da je došlo do rasta potražnje kredita za stanovništvo, a naročito hipotekarnim i potrošačkim kreditima.
„Rezultati ukazuju na vraćanje povjerenja potrošača kada je reč o zaduživanju. Banke očekuju da će se i korporativne investicije ponovo intenzivirati i pokrenuti kreditnu potražnju tokom narednih mjeseci. Potražnja za kreditima na Zapadnom Balkanu takođe je jaka“, navedeno je u istraživanju.
Precizirano je da je ponuda kredita zabilježila pozitivan trend po prvi put u protekle dvije godine, mada nešto slabiji na Zapadnom Balkanu što ukazuje na povećanu neizvjesnost.
„Ova pozitivna promjena odražava bolje uslove kreditiranja, naročito za mala i srednja preduzeća (MSP), koja su se ranije suočavala sa poteškoćama u dobijanju kredita. Spremnost banaka da odobravaju kredite posebno je značajno za rast poslovanja i investicija“, nevedeno je u istraživanju.
Naglašeno je da filijale banaka u regionu i dalje imaju stabilan pristup finansiranju, u čemu ključnu ulogu imaju depoziti stanovništva.
„Banke očekuju nastavak podrške u vidu depozita stanovništva i privrede, što će ubuduće doprinositi povoljnom okruženju za finansiranje. Taj stabilan pristup finansiranju ključan je za održanje kreditnog poslovanja banaka i podršku privrednom rastu u regionu. Pored toga, zabilieženo je poboljšanje kreditnog kvaliteta, uz pad udjela problematičnih kredita (NPL). Međutim, postoje razlozi za zabrinutost da bi se u narednih šest mjeseci taj trend mogao promijeniti, što ukazuje na neophodnost pažljivog praćenja kreditnog kvaliteta“, istaknuto je u istraživanju.
Potpredsjednik EIB Kirijakos Kakuris je naveo da su rezultati ovog istraživanja pokazali otpornost bankarskog sektora u regionu CIJIE.
„Iako poboljšanja u uslovima kreditiranja tokom poslednjih šest meseci djeluju ohrabrujuće, izuzetno je važno da banke ostanu u pripravnosti dok se suočavamo sa ekonomskim usporavanjem pojedinih ključnih trgovinskih partnera u regionu”, rekao je Kirijakos.