PODGORICA, Poslovne banke u Crnoj Gori nisu zainteresovane za uspostavljanje direktnog platnog prometa sa Srbijom, koji bi donio višemilionsku uštedu privredi i građanima.
Centralna banka Crne Gore je septembra 2007. godine, nakon potpisivanja ugovora o plaćanju sa centralnim bankama Srbije i BIH, obezbijedila “svu zakonsku infrastrukturu za uključivanje svih crnogorskih banaka u sistem kliringa međunarodnih plaćanja, čiji je operater Narodna banka Srbije (NBS)”, rečeno je u toj banci.
U CBCG-u, međutim, navode da su za direktni platni promet bile zainteresovane samo dvije od jedanaest poslovnih banaka u Crnoj Gori, ali da su one odustale od takvog, jeftinijeg i efikasnijeg načina plaćanja, te da banke “nemaju inicijativu” da se uključe u direktni platni promet sa Srbijom i BiH.
U krovnoj finansijskoj instituciji Crne Gore napominju da CBCG “nema zakonskog osnova” da bankama “nametne obavezu” korišćenja direktnog platnog prometa sa inostranstvom, jer se pristupanje takvom načinu plaćanja “zasniva na principu dobrovoljnosti”.
Crnogorske poslovne banke platne naloge realizuju preko korespodentskih, uglavnom njemačkih banaka, podsjećaju u CBCG-u, uz napomenu da direktni način plaćanja prema poslovnim bankama u Srbiji i BiH isključuje inostrane banke i time smanjuje troškove provizije.
U Centralnoj banci Crne Gore navode da u proteklih pet godina ni poslovne banke iz Srbije i BiH nisu pokazale “veći stepen zainteresovanosti za uključivanje” u direktni platni promet, te da je na taj način ostvaren “relativno mali obim transakcija”.
Po podacima Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba, platni promet između Crne Gore i Srbije godišnje iznosi preko 700 miliona evra, a procjena je da bi isključivanjem posredničkih banaka bile postignute uštede za privredu i građane od oko 10 miliona evra. Beta