BANJALUKA – Banke u kojima Uprava za indirektno oporezivanje BiH ima otvorene račune za uplatu depozita, počele su po sudskim odlukama da isplaćuju povrat za uvoz automobila iz zemalja EU sa Obrascem EUR1 i to tuđim novcem koji takođe položen kao depozit, saznaje portal CAPITAL.
Nakon blokade računa koje ima UIO i postupka prinudne naplate 4,6 miliona maraka kao potraživanja sa Jedinstvenog računa od strane Vlade Republike Srpske, građani koji su odavno ispunili sve uslove za oslobađanje od 15 odsto carine na uvoz automobila od 2016. godine, tek sada su počeli da dobijaju svoj novac položen na depozitne račune UIO prije pet godina.
Banke sada povrat dugovanja po osnovu depozita rade tako što tražiocima od prije pet godina, koji su naknadno putem suda zatražili izvršenje rješenja UIO, isplaćuju novac od depozita uplaćenih ove godine od strane nekih drugih uvoznika, iako se taj novac mora vratiti i njima.
Zbrku sa depozitima za uvoz automobila napravila je upravo UIO forsirajući provjeru uvoza svih vozila, a ne samo onih koja su “sumnjiva”, kako bi se trebalo raditi.
Tako su zatrpali carinske službenike u EU desetinama, ako ne i stotinama hiljada obrazaca, zbog čega se proces odugovlačio preko 10 mjeseci, a onda protek vremena je služio kao osnov za ukidanje preferencijalnog porijekla i nezakonitu naplatu punog iznosa carine i poreza na dodatu vrijednost.
Najviše su pogođeni uvoznici robe u BiH, posebno vozila proizvođača Audi, Folksvagen i BMW koji od 2016. godine ne izdaju uvjerenja o porijeklu, što utiče na konačnu cijenu automobila.
Kako su nam rekli u UIO, do sada je po obezbjeđenju sredstava na računima koji su bili predmet blokade, izvršila povrate po osnovu osam sudskih rješenja u iznosu od 39.255 KM.
Postoji još 626 neizvršenih rješenja u vrijednosti preko 918.000 maraka, koje UIO dalje ne može da vrati zbog pljenidbe.
“Pred Sudom BiH su za neizvršene povrate depozita za osiguranje duga pokrenuta 132 izvršna postupka kojima se potražuje 274.645 KM glavnog duga. Sud BiH je rješenja o izvršenju dostavio bankama kod kojih je UIO otvorila depozitne račune, gdje kao račun izvršenja prvo navode depozitne račune za osiguranje duga. Tako je do 27. 12. 2022. godine od strane banaka koje su u sistemu jedinstvenog računa: Raiffeisen bank d.d. BiH Sarajevo, UniCredit Bank d.d. Mostar, Nova Banka a.d. Banjaluka i NLB banka a.d. Banjaluka, izvršena pljenidba sredstava po osnovu 63 pravosnažna izvršna rješenja od 169.216 KM u šta ulaze glavni dug, troškovi postupka i zatezna kamata, iako je gotovinski depozit položen prije 24. 5. 2018. godine”, rekli su za portal CAPITAL u UIO.
Prinudno izvršenje koje je započeto od jula mjeseca 2022. godine na ovaj način, kao posljedicu imaće da će se u narednom periodu, ponovo pojaviti problem nemogućnosti izvršenja povrata depozita za nekog drugog obveznika koji je sredstva depozita položio na taj račun.
Problem sa isplatama nastao je zbog spora pred Sudom BiH oko poravnanja između entiteta na osnovu je UIO Republici Srpskoj dužna da isplati 30 miliona maraka duga za kamate oko zakašnjelog poravnanja, nakon čega je u prinudnoj naplati povučeno 4,6 miliona sa jedinstvenog računa uplata građana i depozita, o čemu je CAPITAL pisao.
Od tada do danas UIO tvrdi da nema novca za isplatu, a uvoznici automobila i drugih roba, i pravna i fizička lica, koja su ispunila svoje obaveze i dokazali porijeklo robe, ne mogu da vrate novac koji su uredno uplatili na carini.
CAPITAL: Andrijana Pisarević