BEOGRAD, Banke limitiraju izdavanje čekova iako oni zavanično nisu ukinuti. Zbog sve većeg broja čekova u opticaju i njihovog korišćenja za odloženo plaćanje, banke su odlučile da limitiraju njihovo izdavanje.
Odluka o limitiranju izdavanja čekova nije zvanično donjeta, ali kada ih građani zatraže na šalteru, većina je odbijena, jer nema dovoljno sredstava da pokrije njihovo izdavanje.
U bankama kažu da su postali restriktivniji. Tako, na primer, građanin, koji već ima pet nerealizovanih čekova, mora i da na računu posjeduje pokriće za njih, odnosno 25.000 dinara, (jer je maksimum iznosa na svakom čeku 5.000 dinara).
To što je plaćena roba na odloženo banku ne zanima, rekli su službenici jedne banke i dodali da ona klijenta duži za taj iznos, jer čekovi nemaju kreditnu funkciju, a da trgovci to čine na svoju ruku.
Da bi dobili nove čekove, svih pet čekova moraju da budu realizovani ili da na računu imamo još dodatnih sredstava, da bi ih podigli, odnosno u ovom slučaju još 25.000 dinara.
“Prilikom izdavanja čekova građanima rukovodimo se visinom zarade koju klijent prima preko tekućeg računa, kao i njegovom kreditnom istorijom”, kažu u Banci Inteza.
Maksimalan broj nerealizovanih čekova po partiji je 30. Iako je sa početkom ekonomske krize povećano interesovanje građana za korišćenje čekova, klijenti za odoloženo plaćanje robe i usluga i dalje koriste naše kartice koje nude niz pogodnosti i plaćanje na rate bez kamate.
Kako čekove najviše koriste građani sa manjim primanjima, da bi kupovali hranu u prodavnicama i hipermarketima koji nude robu na odloženo od 30 do 120 dana, sada su mnogi u problemu. A, od početka godine, kako se kriza uvećavala, tako je rastao broj odobrenih čekova po bankama. Prema posljednjim podacima Udruženja banaka Srbije, pušteno je 746.000 čekova, što je u odnosu na januar prošle godine povećanje od oko 180.000 čekova.
Poček pristupačniji od kredita
“Stanovništvu je poček pristupačniji način plaćanja, za razliku od kredita, jer nema kamate, a trgovcima je dobrodošao zbog pada prometa da robu daju na više meseci, pa i godinu”, smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
S druge strane, za banke je problem, jer se ne znaju putevi čekova, niko ih ne evidentira, prije svega Kreditni biro, i ne zna se kada će doći na naplatu. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ja mislim da cekove treba vratiti jer ove !kreditne kartice!su obicne plastike i nefunkcionalne,a uz to i deru kamatom i mesecnim odrzavanjem,jeftinije je parkin mesto nego kartica. p.s banka inteza je katastrofa od banke,neljubazni,bezobrazni…. banka aik,mislim da treba malo vise diskrecije sto se tice klijenata i radnika u banci jer imam strasno lose iskustvo,jer mi smo napacen i osetljiv narod tako da ako sam slucajno u blokadi nemora da zna cela banka jer moju kamatu za blokadu nece platiti banka nego ja.