BEOGRAD, Pojedine banke u Srbiji dobro će zaraditi od muke korisnika kredita u švajcarskim francima. Naime, izjednačavanje vrijednosti „švajcarca“ sa evrom u proteklom periodu dupliralo je rate ovim dužnicima, pa iako u francima uplaćuju isti iznos, u dinarima je on bio znatno veći. To, pak, otvara mogućnost bankarima da ostvare debelu zaradu na kursnim razlikama, jer nisu u obavezi da za uplaćene dinare kupuju franke, već prihod mogu da ulažu u ono što smatraju isplativijim. A to je, trenutno, sve drugo osim franka.
– Rata mi je od starta 400 franaka, što je u početku otplate kredita bilo 260 evra, a sada je 340 evra – priča za „Novosti“ Beograđanin Miloš P. – Banci sam, svojevremeno, tražio kredit za kupovinu stana u vrijednosti 42.000 evra. Banka mi je isplatila dinare, po srednjem kursu evra, a otplatu sam vezao za franak, jer su mi objasnili da ću platiti manje na ime kamate. Ispostavlja se da ću, samo za kamatu, da im platim bar nekoliko hiljada evra više.
Poznato je da banka, u početku, od svake rate polovinu koristi na otplatu glavnice vezane za „švajcarac“, a polovinu obračunava na ime kamate.
– Dakle od sada uplaćenih 35.000 dinara za ratu, banka mi za 17.500 dinara, odnosno 200 franaka smanjuje glavnicu, dok onih 17.500 dinara predstavlja njihovu zaradu u vidu kamate – objašnjava Miloš P. svoju računicu. – A, banka svakako neće kupovati „švajcarce“ u trenutku kada je vrijednost franka visoka, već će, recimo, kupovati evro, u iznosu od 172 evra. To je oko 50 evra više nego što mi iznosi kamata po redovnom otplatnom planu. Tako ću ja, na kraju, umjesto 40.000 evra kamate koliko me je koštao kredit, banci dati čak nekoliko hiljada evra više. Po ovoj računici, to je godišnje oko 600 evra više samo na ime kamate. Sve zavisi koliko će franak još biti jak.
Da sagovornik „Novosti“ nije usamljen u ovoj matematici svjedoče i nedavni prijedlozi ekonomskih analitičara iz susjedne Bosne i Hercegovine, da tamošnje vlasti uvedu poseban porez na ekstraprofit za banke koje su odobravale kredite vezane za franak.
Njihovo objašnjenje je da su sve banke klijentima u BiH isplatile kredite u konvertibilnim markama, a ne u francima, koji im oni i vraćaju u markama. Novosti