BEOGRAD, Potpredsjednika Vlade i ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić tvrdi da je bankarski sistem Srbije uspio da se odbrani od prvog talasa krize, a da su sada izazovi, koje kriza donosi, uglavnom usmjereni ka privredi.
“Svestan sam razmera i ozbiljnosti ekonomske krize sa kojom se svet danas suočava i od koje ni Srbija nije pošteđena. Neće biti lako, ali ako budemo mudri uveren sam da bi Srbija na srednji rok mogla da izvuče i neke koristi iz ove situacije da će sa preseljenjem nekih industrija, kao što je industrija auto-delova, iz drugih manje konkurentnih zemalja, upumpati znatna sredstva u proizvodni sektor”, ocijenio je Dinkić.
On je u intervjuu za beogradsku “Politiku” rekao da ne postoji opasnost da zbog finansijske krize planovi za Koridor 10 budu revidirani, a rokovi za završetak produženi.
“Pare neće biti problem. Već smo obezbedili 1,1 milijardu evra dugoročnih i jeftinih kredita od Svetske banke, Evropske investicione i Evropske banke za obnovu i razvoj. Grci su nam rezervisali 100 miliona evra bespovratnih sredstava koje ćemo dobiti kad budemo imali generalni plan puta. A rokovi će zavisiti isključivo od naše unutrašnje organizacije, od brzine kojom budemo završavali planove, eksproprijaciju zemljišta, gradnju…”, objasnio je Dinkić.
Prema njegovim riječima, ovi krediti nisu uobičajeni, već najjeftiniji, jer će ih Srbija dobiti na rok otplate od 25 do 30 godina, sa odloženim plaćanjem od pet do sedam godina i kamatom u visini euribor plus 0,2-0,3 odsto, što je negdje oko četiri odsto godišnje.
“Kamo sreće kada bismo mogli da dobijemo više tako jeftinih kredita, pod uslovima koji nisu tržišni. Isplatilo bi se da se još više zadužimo pod tim uslovima. Nivo javnog duga Srbije je nizak – svega oko 28 odsto bruto domaćeg proizvoda i imamo dosta prostora za takvo zaduživanje, bez opasnosti da se ugrozi makroekonomska stabilnost”, tvrdi Dinkić.
On je uvjeren da je Vlada napravila pravi potez, kada je odmah, u prvih sto dana, prije nego što su ove banke postale zatrpane zahtjevima drugih zemalja, obezbijedila finansiranje autoputa na Koridoru 10 pod povoljnim uslovima.
Dinkić je naglasio da država mora da štedi na neproduktivnim rashodima, kao što su troškovi administracije i dio subvencija.
“Uštedećemo oko milijardu dinara na službenim putovanjima, materijalnim troškovima i sličnim izdacima. Ukinuli smo dva sektora u Ministarstvu, kao i mesto jednog državnog sekretara i dva mesta pomoćnika ministra. Oni su već razrešeni, a prema novousvojenoj sistematizaciji imaćemo manje ljudi nego što je predviđeno kadrovskim planom”, rekao je Dinkić.
On je rekao da je planirano i smanjenje broja zaposlenih u nekim institucijama koje su u direktnoj ingerenciji Ministarstva, a u pripremi je i spajanje nekih institucija, čije se funkcije sada dupliraju.
“Spojiće se Fond za razvoj i Garancijski fond i Agencija za osiguranje izvoza i ranije osnovana SMEKA. Sem toga, smanjićemo i subvencije za 25 odsto – za 1,6 milijardi dinara: milijardu manje izdvojićemo za dotacije državnim preduzećima, dok će izdatak za subvencije u turizmu biti šeststotina miliona dinara manji nego ove godine”, najavio je Dinkić.