BEOGRAD, Bankarski sistem Srbije za sada ne osjeća posljedice globalne finansijske krize, izjavio je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
“Prema podacima Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije nije smanjeno kreditiranje privrede i građana u poređenju sa ranijim periodom”, rekao je Dugalić i naglasio da nijedna banaka u Srbiji nema smetnje u poslovanju niti je najavila otpuštanje radnika, kao što se događa u zemljama u okruženju.
Dugalić je pozdravio najavljene podsticajne mjere privredi, koje je najavila Vlada Srbije i ukazao da je te mjere trebalo donijeti ranije. “Ove intervencije će možda moći da pomognu privredi i dobro bi bilo da se one realizuju što prije”, rekao je Dugalić u prvim reagovanjima na mjere Vlade Srbije i ocijenio da “nije isto realizovati najavljene mjere danas ili u martu ili u avgustu”.
U 2009. godini najviše će biti ugrožen realni sektor, koji može dovesti do pada izvoza i na kraju i smanjenja standarda građana, jer će srpska privreda imati smanjene mogućnosti da se direktno zadužuje u inostranstvu, predočio je Dugalić. On je dodao da je već sada evidentna neizvesnost oko dolaska stranih investicija u Srbiju zbog globalne krize.
U narednim mjesecima, prema njegovim riječima, zbog smanjenog obima investicija i direktnih zaduženja u inostranstvu, može se očekivati manji rast prozivodnje od planiranog, što bi privredi otežalo otplatu ranijih kredita.
“Ako dođe i do otpuštanja radnika u preduzećima to bi moglo uticati na otplatu kredita stanovništvu, koja je do sada bila izuzetno uredna”, rekao je Dugalić.
Od ukupnih kredita stanovništvu, koji su krajem oktobra ove godine iznosili 368,4 milijarde dinara, kasni izmirenje rata za oko 1,5 odsto kredita. Privreda i građani u Srbiji su krajem novembra ove godine bankama dugovali 1.235 milijardi dinara, što je za oko 43 odsto više nego na kraju prošle godine.
Kada je riječ o ukupnoj štednji građana, Dugalić je naveo da ona sada iznosi oko 4,8 milijardi evra i u protekla tri mjeseca smanjena je za 700 do 800 miiliona evra, jer je tada bila oko 5,6 milijardi evra. On je dodao da to povlačenje novca iz banaka nije samo posljedica straha od krize, već je to podizanje novca i radi potrošnje, radi kupovine dobara. Beta