BEOGRAD, Stambeni krediti u Srbiji, u evrima, neće skoro pojeftiniti, ali za ove zajmove u dinarima ima šanse.
Naime, cijena pozajmica u evropskoj valuti za kupovinu nekretnina iznosi u prosjeku oko 4,5 odsto, u dinarima, četiri puta više. Najveći udio u kamatama i za jedne i za druge stambene kredite imaju marže, a bankari neće tako lako da ih se odreknu.
Kada su u pitanju stambeni zajmovi u evrima u Srbiji, cijena zavisi od vrijednosti euribora koji na šestomjesečnom nivou trenutno iznosi 0,41 odsto i ona je promjenljiva. Svi ostali troškovi koje građani plaćaju banci za ovu vrstu pozajmice su fiksni i iznose oko četiri odsto. Bankari su mišljenja da nema osnova za smanjenje kamata i pored niske vrijednosti euribora, jer su rezervacije koje oni izdvajaju kod Narodne banke Srbije i dalje visoke, kao i izvori finansiranja.
Trenutno u zemlji na štednji ima više od osam milijardi evra, a kamate su na nivou od 2,10 do 3,5 odsto zavisno od perioda oročavanja. Ako banka plati za stambeni zajam i najnižu kamatu na štednju, oročenu na godinu dana, od 2,10 odsto, i na to se doda euribor, onda ona u sadašnjim uslovima ima zaradu od maksimalno dva odsto.
– Kada su u pitanju dugoročni izvori finansiranja banke imaju visoke troškove, tako da je mogućnost da pojeftine stambeni krediti u evrima mala – smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. – Kamate na štednju u evrima i dalje su visoke, što je ključno za formiranje cijene stambenog kredita. Ali, ima šanse da se smanji cijena dinarskih pozajmica za kupovinu stanova.
Do sada je kamata na stambene kredite u domaćoj valuti iznosila oko 17,5 odsto, što je preskupo, i uzeta je samo jedna pozajmica. Sa smanjenjem referentne kamatne stope NBS ispod deset odsto i niske inflacije ima šanse da cijena ovih zajmova padne na neku razumnu mjeru. Ako je vjerovati bankarima da bi gotovinski krediti mogli da se spuste i na nivo od 13 odsto i da je štednja u domaćoj valuti počela da raste, onda bi stambeni zajmovi mogli da padnu ispod deset odsto.
Građanima preskupo
Ukoliko bi se kamata na stambene kredite u Srbiji smanjila za samo 0,1 odsto, kažu bankari, to bi za klijenta sa prosječnim stambenim zajmom od 50.000 evra na mjesečnom nivou donijelo uštedu od gotovo pet evra.
Građani gotovo da više i ne uzimaju stambene kredite. Kreditni biro je prošlog mjeseca zabilježio pad ovih pozajmica sa 347,8 na 344,2 milijarde dinara. Nizak standard i ukidanje subvencionisanih stambenih zajmova su glavni uzroci za ovakvo stanje. Novosti