BIJELJINA, Predstavnici banaka, koje imaju svoja sjedišta i filijale u Bijeljini na sastanku sa gradonačelnikom Bijeljine Mićom Mićićem iskazali su spremnost da pomognu komintentima koji su pretrpjeli štete od poplava, ali pod uslovom da nadležni regulatorni organi BiH i RS „olabave“ propise za bankarski sektor.
Aleksandar Vićanović, direktor Pavlović internacional banke kaže da su banke spremne da pomognu oko „relaksacije“ kreditnih obaveza svojih komintenata koji su pretrpjeli štete u katastrofalnim poplavama. On je naglasio da je Pavlović internacional banka već izvršila analizu svog portfolija za plasman kredita pravnim i fizičkim licima koja su ugrožena poplavama i da je to iznos od 15 miliona maraka koji je ugrožen situacijom izazvanom poplavama.
„Mi ćemo taj problem uspješno prevazići i vjerujem da će i druge banke uspješno prebroditi novonastale probleme. Prvi korak je da regulatorni organi u BiH, prije svega Regulatorna agencija za bankarstvo BiH donesu odgovarajuće odluke u tom smislu. Banke su već iskazale spremnost da pomognu svi onima koji su pretrpjeli štete. Uplatili smo i odgovarajuća sredstva u vidu donacija na račun Ministarstva finansija RS, kako bi se pomoglo stanovništvu koje je bilo ugroženo u poplavama. Svi zahtjevi za relaksaciju kreditnih obaveza moraju biti samoinicijativno upućeni bankama od strane korisnika kredita, kako bismo mogli adekvatno procjenjivati novonastalu situaciju i pronaći najjednostavnija rješenja. Banke u narednom periodu moraju pronaći i mogućnosti i izvore za nove kredite koji će se plasirati ljudima kojima je sve uništeno. Mnogi od njih neće biti u mogućnosti da jesenas posiju svoje njive i da vrate stare kredite. Oni će tek iz nekih novih prihoda biti u prilici da obezbijede sredstva za vraćanje već plasiranih kredita. Banke su spremne da pomognu, a prvi korak je Regulatorna agencija za bankarstvo BiH i Centralna banka BiH, koje treba da relaksiraju postojeća normativna akta i obaveze banaka prema regulatoru. Na taj način bi se stvorila određena fleksibilnost banaka prema komintentima, u smislu međusobnog regulisanja prava i obaveza“, kaže Vićanović.
On ističe da od Regulatorne agencije za banarstvo očekuju „smanjenje obaveznih stopi rezervi za prolongirane obaveza po kreditima“.
Vićanović smatra da bi se na taj način stvorila dodatna sredstva za plasman novih kredita, a bilo bi moguće prolongirati i postojeće obaveze bez tereta koji bi se prebacivao na banke, jer mnoge banke funkcionišu na minimalnim normativnim standardima.
„Prebacivanje tereta na banke predstavljalo bi ogroman problem za njih i ne bi dovelo do pozitivnog rješavanja novonastale situacije“, ističe Vićanović.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić izjavio je nakon sastanka da su predstavnici svih banaka pozitivno reagovali, sa željom da pomognu komintentima oko prevazilaženja novonastalih problema sa servisiranjem svojih kreditnih obaveza.
„Naš cilj je da se prolongiraju i rasterete obaveze komintenata, korisnika kredita, koji su pretrpjeli ogromnu štetu u poplavama. Obratićemo se zvanično Regulatornoj agenciji za bankarstvo BiH, koja bankama određuje pravila igre. Ovaj prijedlog ćemo uputiti i Vladi RS, jer mnogi ne mogu sada redovno vraćati svoje kredite. Najvažnije je da se ne dovede u pitanje opstanak ljudi koji su zaduženi, ali, istovremeno da se ne ugrozi i poslovanje i opstanak banaka. Nakon što kompletiramo popis svih domaćinstava i ugroženih objekata, kao i privrednih društava, banke će imati uvid u stanje na terenu“, izjavio je Mićić.
CAPITAL: Lj. Ljubojević