– Dobit iz poslova finansiranja pala za 32 odsto
– Gubitak po osnovu otpisa plasmana povećan za šest miliona KM
BANJALUKA, Jedina većinski državna Banka Srpske je u prvih šest mjeseci ove godine imala pad prihoda od kamata od 22 odsto, što je 1,4 miliona KM manje prihoda nego u istom periodu prošle godine. Prihodi od provizija su još više pali, i to blizu dva miliona KM. Banka Srpske je lani na provizijama zaradila 3,7 miliona, a u prvih šest mjeseci ove godine 52 odsto manje, odnosno 1,7 miliona KM, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba
Istovremeno, smanjeni su i rashodi po osnovu kamata i provizija, ali u znatno manjem obimu nego što su pali prihodi.
Rashodi od kamata su smanjeni za 11o dsto (356 hiljada KM), a od provizija za 1,3 miliona KM.
Očito je da Banka Srpske, koju je preuzela Republika Srpska dokapitalizacijom 30 miliona KM, ima sve manju dobiti iz osnovne, bankarske djelatnosti. Dobit iz poslova finansiranja je pala za 1,7 miliona KM ili 32 odsto, odnosno sa 5,3 na 3,6 miliona KM.
Banka Srpske je prikazala da joj je porastao prihod od operativnog poslovanja, sa 4,9 na 9,9 miliona KM, ali istovremeno za 5 miliona KM porasli su i rashodi iz operativnog poslovanja (sa 10,8 na 15,6 miliona KM).
Dobit zahvaljujući ostalim prihodima
Banka Srpske je polugodište završila sa dobiti od 36.625 KM, zahvaljujući, prije svega, prikazanoj „dobiti po osnovu ostalih prihoda i rashoda“ od 2,1 miliona KM, što je povećanje od čak 648 odsto u odnosu na prošlu godine.
Iz finansijskog izvještaja nije moguće saznati koji su to „ostali prihodi“ imali tako impresivan rast.
No, iz izvještaja može se zaključiti da je naplativost kredita sve bolja, ali…
„Prihodi od ukidanja ostalih rezervisanja“ su porasli sa 4,7 na 9,5 miliona KM, međutim tu pozitivnu stavku umanjuje činjenica da je Banka morala značajno otpisati pojedine plasmane. Naime, rashodi po osnovu indirektnih otpisa plasmana su porasli sa 4,6 na 10,5 miliona KM.
Nezavisni revizor se u svom izvještaju za prošlu godinu uzdržao od davanja mišljenje. Između ostalog i zbog „subjektivnog klasifikovanja kredita“.
„Na osnovu izvršene revizije, nismo bili u mogućnosti da se uvjerimo u adekvatnost obračunatih i evidentiranih rezervi za kreditne gubitke zasnovane na navedenoj Odluci ABRS. Nadalje, uočen je veći broj kreditnih partija koje imaju kriterijum za nižu kategoriju, ali ih Banka na osnovu subjetivnih činjenica, klasifikuje u višu kategoriju“, navedeno je u revizorskom izvještaju.
Broj zaposlenih u Banci Srpske je odnosu na prošlu godinu povećan sa 218 na 232.
CAPITAL: Siniša VUKELIĆ
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Banka Srpske je polugodište završila sa dobiti od 36.625 KM, zahvaljujući, po prikazanoj „dobiti po osnovu ostalih prihoda i rashoda“ od 2,1 miliona KM, što je povećanje od čak 648 odsto u odnosu na prošlu godine.
„Prihodi od ukidanja ostalih rezervisanja“ su porasli sa 4,7 na 9,5 miliona KM – pozitivna stavka.
Iz izvještaja može se zaključiti da je naplativost kredita sve bolja.
Prije svega trebali bi naučiti kako se čitaju finasijski izvještaji… pa iz aviona se vidi da je ovo naručen tekst… izgleda da se neko prepao činjenice da Banka Srpske radi bez ikakvih zastoja i svaki dan jača svoju poziciju na tržišt… jos jedan pucanj u prazno
Klasičan primjer tendecioznog naslova…
Банку Српске,Бобар и Павловић банку треба угасити.Није ми уопште јасно како послују и опстају у данашње вријеме.
ovo je prava rijetkost, da privatni portal/medij “pljuje” banku koja se kod njega oglasava (!?!)