TOKIO, Japanska centralna banka odlučila je juče da se uzdrži od proširenja svog programa monetarnog labavljenja, uprkos tome što je treća najveća ekonomija svijeta po drugi put skliznula u recesiju za dvije godine i što joj mjesečni izvoz opada.
Premijer Šinzo Abe pokušava od kraja 2012. da revitalizuje japansku ekonomiju svojim programom poznatim pod nazivom “Abenomiks”, uz agresivne mjere monetarnog labavljenja koje sprovodi Banka Japana (BoJ), prenosi agencija AFP.
Neki analitičari predviđaju da će BoJ biti prinuđena da proširi svoj masivni program otkupa aktiva vrijedan 80 biliona jena (665 milijardi dolara) godišnje, koji je pokrenut prije više od dvije godine s ciljem da podstakne privredni rast i okonča deflaciju, odnosno hroničan pad cijena koji godinama podriva rast.
Banka Japana se, međutim, opredjelila na kraju svog dvodnevnog većanja o monetarnoj politici da ne učini ništa, kao i prošlog mjeseca, iako su očekivanja bila da će preduzeti nove mjere nakon što je u ponedjeljak objavljeno da je bruto domaći proizvod (BDP) pao drugi kvartal uzastopno.
“Iako je BoJ u jučerašnjem saopštenju doslovno ignorisala obnovljeni pad BDP-a u trećem kvartalu, mislimo da postoji vjerovatnost da će prigušenost bazne inflacije na kraju prisiliti kreatore monetarne politike da uvedu više podsticaja”, izjavio je japanski finansijski stručnjak iz kompanije “Capital Economics”, Marsel Tielent.
Na pitanje novinara o tome kako komentariše pad privrednog rasta dva kvartala uzastopno – što je definicija tehničke recesije – guverner Banke Japana Haruhiko Kuroda je rekao da je ekonomija u boljem stanju nego što to brojke sugerišu.
“Potrošnja stanovništva je stabilna a izvoz uglavnom pozitivan, što u cjelini znači da je tražnja u porastu”, rekao je on, navodi francuska agencija. Tanjug