BANJALUKA, Banjski centri na području Republike Srpske bilježe izuzetan porast broja inostranih turista, a među najpopularnijima je Banja Vrućica u Tesliću u kojoj sve češće borave gosti iz Srbije, Hrvatske, Slovenije pa čak i Austrije i Njemačke.
Prema podacima Turističke organizacije Republike Srpske (TORS), najatraktivnije banje za domaće posjetioce su one smještene podno planine Kozare, Slatina i Laktaši, koje imaju veliki zdravstveno-rekreativni značaj i dugu tradiciju.
– Nakon njih po posjećenosti domaćih turista slijedi Banja Vrućica, Zdravstveno-turistički centar u Tesliću koji raspolaže moderno uređenim enterijerima i eksterijerima. Osim toga, pruža mogućnosti za odmor, rekreaciju, velnes i poslovne programe kao što su kongresi, seminari, savjetovanja i slično – kazali su u TORS-u.
Rekli su da poslije Vrućice slijedi banja Dvorovi, koja je smještena između rijeka Save i Drine i puteva koji vode iz Srbije za Bijeljinu, ali i dalje za Banjaluku i Sarajevo.
– U njenom kompleksu na raspolaganju se nalaze brojni tereni za sport i razonodu – naveli su u TORS-u.
Dodali su da su u toku prošle godine banje u RS zabilježile 47.442 dolaska turista, koji su ostvarili 266.262 noćenja, iz čega se može zaključiti da se gosti u banjama prosječno zadržavaju od pet do šest dana.
Veliki prirodni potencijal
Istraživanja koja su sprovedena prethodnih decenija potvrđuju da veliki broj mineralnih, termalnih i termomineralnih voda koje se nalaze na području današnje RS predstavlja veoma važan privredni, zdravstveni i turističko-rekreacioni resurs ovog prostora.
– Takva mjesta su otvorena i dostupna u zdravstvene i rekreativne svrhe, ali i kao izletnička i boravišna mjesta za mnoge domaće i strane posjetioce – kazali su u Turističkoj organizaciji RS.
Ističu da su domaći gosti najveći korisnici banjskih usluga u RS, te da se u zadnjih nekoliko godina konstantno povećava i broj gostiju iz inostranstva, prije svega zbog kvaliteta ljekovite vode i konkurentnih cijena u odnosu na region.
– Izuzetan porast broja inostranih gostiju bilježi Banja Vrućica, koja u okviru svojih usluga nudi pregršt mogućnosti za odmor, rekreaciju, velnes i poslovne programe, kongrese, seminare, savjetovanja i slično. Među inostranim posjetiocima prednjače gosti iz regiona, odnosno iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, a nešto manje ima posjeta turista koji dolaze iz Austrije i Njemačke – rekli su u Turističkoj organizaciji.
Turistička ponuda
Turistička ponuda banjskih centara Srpske počiva prije svega na njihovoj balneofunkciji, pa tek onda na segmentima iz sfere kongresnog, manifestacionog i sportskog turizma.
Cijene banjskih usluga variraju, a sve zavisi od usluga koje se koriste.
– Noćenje sa tri obroka i osnovnim pregledom može se dobiti za 50 KM, ali svakako treba uzeti u obzir da se korišćenje terapija ili bilo kojih drugih zdravstvenih usluga naknadno plaća – rekli su Turističkoj organizaciji.
Strategija razvoja turizma RS od 2010. do 2020. godine svrstava banjski turizam u prioritetne oblike turizma u razvoju turističkog proizvoda.
Međutim, strategija napominje potrebu značajnijih finansijskih ulaganja u sadašnjem i narednom desetogodišnjem periodu kako bi bile povećane mogućnosti razvoja ove grane turizma.
– To podrazumijeva povećanje smještajnih kapaciteta, povećanje obima turističkih usluga, posebno u sferi kongresnog turizma, te unapređenje osnovne funkcije – zdravstvene, zaposlenje visokokvalifikovanog kadra i slično – navode u TORS-u.
Ističu da je potrebno sprovesti neophodne mjere kako bi banjski turizam bio unaprijeđen.
– Pored osnovne djelatnosti, potrebno je dopuniti sadržaj motivima kao što su sport, zabava, odmor, rekreacija, gastronomija, zatim podstaći ulaganja u proširenje smještajnih kapaciteta – kažu u TORS-u.
Strategija razvoja
Strategija razvoja turizma RS predviđa poboljšanje kvaliteta i obima turističke ponude, a u okviru toga obezbjeđenje uslova za investiranje, razdvajanje medicinskog, rekreativnog i velnes sadržaja, prilagođavanje sadržaja ciljnim grupama te proširenje vanpansionskog sadržaja.
– Trenutni ekonomski efekat proizveden banjskim turističkim prometom je nizak i neodrživ, opet sa izuzetkom Banje Vrućice koja uspješno posluje i unapređuje svoju ponudu. Zbog toga je potrebna preorijentacija turističke ponude unutar banjskih mjesta i stvaranje dodatne vrijednosti koja će povećati turistički promet, a jedan od načina je i uvođenje principa aktivnog odmora. Banjski centri u Srpskoj uz balneofunkciju imaju preduslove za razvoj turističkog proizvoda namijenjenog svim kategorijama posjetilaca – turista – kažu u TORS-u.
Primarni motiv dolaska turista u banjske centre u Srpskoj je zadovoljenje zdravstvenog elementa.
– Pored toga, pojavljuje se sve više zahtjeva za zadovoljenje intelektualne, psihofizičke kao i ekonomske komponente. To znači da se pored klasičnog boravka uz predloženu terapiju traži i dopuna sadržaja kroz različite aktivnosti u sklopu boravka uz odgovarajuću nadoknadu – kazali su u TORS-u.
Iz TORS-a navode Banju Vrućicu kao primjer pravilnog razvoja koja sa unaprijeđenom infrastrukturom i suprastrukturom i menadžmentom, te planiranim daljim unapređenjem može da udovolji savremenim trendovima turističke tražnje.
– Kompletna ponuda banjskog turističkog proizvoda treba da bude integrisana sa svim raspoloživim vidovima turizma i turistički valorizovanih motiva – naglašavaju iz ove organizacije.
Svijet
Svjetski banjski centri prvenstveno nude spa i velnes sa raznovrsnim sadržajima, zatim se nudi aktivan odmor kroz upražnjavanje joge, pilatesa, tai-či, sun-gazing, te razni kreativni kursevi grnčarije i slikarstva.
– Ovakvi centri su opremljeni vanjskim i unutrašnjim bazenima, nerijetko i akva parkovima za najmlađe, golf terenima i mnogim drugim uslugama – kazali su u Turističkoj organizaciji Republike Srpske.
Promocija
Turistička organizacija Republike Srpske aktivno promoviše sve banjske centre u zavisnosti od tržišta na kojem se vrši promocija.
– Uspješna promocija zavisi od posebnosti onoga što se promoviše. Kao prednosti naših banjskih centara možemo navesti visok kvalitet i specifičnost termalnih voda, dugu tradiciju banjskog turizma, relativno niske cijene usluga, atraktivne prirodne resurse, očuvanu prirodu, laku dostupnost, zdravu i visokokvalitetnu hranu, kao i gostoprimljivost ljudi – kažu u TORS-u. Glas Srpske