BANJALUKA – Grad Banjaluka je u proteklom četvorogodišnjem periodu svojim politikama usmjerenim na smanjenje sive zone u oblasti turizma zabilježio značajan rast registrovanih smještajnih jedinica (apartmani, sobe za iznajmljivanje, i kuće za odmor).
Sa izmjenom Zakona o ugostiteljstvu Republike Srpske navedene smještajne jedinice su proširene sa hostelima i objektima seoskog turizma, a čija kategorizacija je data u nadležnost jedinicama lokalne samouprave.
“Broj smještajnih jedinica kao i broj ležajeva je sa novembrom 2024. godine povećan za više od tri puta u odnosu na 2020. godinu odnosno sa 199 kategorizovanih smještajnih jedinica i 473 ležaja u 2020. godini na 610 kategorizovanih smještajnih jedinica i 1.413 ležajeva”, kazala je Aleksandra Simić, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj.
Ističe i to kako smanjenje sive zone i kategorizacija smještajnih jedinica je jedan od prioriteta gradske administracije, te da su netačne tvrdnje da se na kategorizaciju objekata čeka više mjeseci.
“U skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku rok za rješavanje po kompletnom zahtjevu je 30 dana, pri čemu je prosjek rješavanja po podnesenom zahtjevu za kategorizaciju 12 dana. U cilju maksimalnog izlaska u susret podnosiocima zahtjeva, stručna komisija imenovana rješenjem gradonačelnika Draška Stanivukovića, dogovara termin izlaska na predmetnu lokaciju u skladu sa slobodnim terminima smještajnih jedinica koje su predmet kategorizacije tj. u skladu sa predloženim termenom od strane podnosioca zahtjeva“, ističe Simićeva.
Takođe, naglašava i to kako je grad Banjaluka jedna od rijetkih jedinica lokalne samouprave, a što je naglašeno i na sastanku održanom sa predstavnicima Ministarstva trgovine i turizma, koji ovom ministarstvu u tekućem mjesecu dostavlja sva donesena rješenja iz predhodnog mjeseca, na znanje i evidentiranje u republičku bazu podataka.
“U cilju proaktivnog djelovanja, u planu Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj za 2025. godinu je pokretanje inicijative za povećanje naplate prihoda od boravišne takse, koja podrazumijeva zajedničko djelovanje kako republičkih i lokalnih kontrolnih organa tako i resornog ministarstva i nadležnih odjeljenja grada Banjaluka. Zadatak interresorne grupe koju planiramo formirati početkom iduće godine je između ostalog i povećanje transparentnosti trošenja namjenskih sredstava boravišne takse, što je i zahtjev Udruženja ugostitelja i turističkih radnika “Horeca RS“,rekla je ona.
Takođe, ističe i to kako je potrebno naglasiti da je Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske kroz reviziju učinka upravljanja turističkim organizacijama koja je provedena u oktobru 2023. godine, dala preporuku kojom ukazuje na neophodnost uspostavljanja efikasnog sistema nadzora nad radom lokalnih turističkih organizacija u cilju kontrole nad namjenskim trošenjem i korištenjem sredstava boravišne takse.
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uvesti porez kao u Hrvatskoj , iznajmljivanje je postalo CIRKUS, Banjaluku su nekad posjecivali Cirkusi a sada imamo stalnu postavku , cast izuzetcima.