BANJALUKA, Od 1997. godine, kada su uvedene, stipendije iz budžeta grada Banjaluka do sada je dobilo 15.000 učenika i studenata, izjavila je načelnik odjeljenja Ljiljana Radovanović.
U prošloj školskoj godini Banjaluka je dodijelila 1475 stipendija, od čega 504 studentima, a ostalo učenicima.
Radovanovićeva je rekla da se izmene Odluke o dodjeli stipendija koje su juče usvojene u Skupštini grada odnose na opšte odredbe koje definišu stipendiranje učenika po osnovu socijalnog statusa i za učenike bez oba roditelja.
“Taj naziv je sada, u skladu sa zakonom, definisan za djecu bez roditeljskog staranja, što je znatno šira kategorija, koja podrazumijeva i djecu čiji su roditelji iz bilo kog razloga onemogućeni da vode brigu o njima, sa umanjenom poslovnom sposobnošću ili djecu koja su smještena u hraniteljske porodice ili ustanove”, pojasnila je Radovanovićeva.
Prema njenim riječima, izmjene se odnose i na uslove stipendiranja studenata po osnovu uspjeha – ukinuto je stipendiranje studenata u prvoj studijskoj godini, a za talentovane studente propisan je i određen broj suficitarnih zanimanja, jer je neracionalno da se stipendiraju ona zanimanja koja čekaju na Birou duži vremenski period.
„Time smo stvorili prostor da ubuduće ne vršimo bodovanje studenata po osnovu prosjeka ako konkurišu na bazi imovinskog statusa, tako da će se poslije završene prve godine studija studentima vrednovati isključivo uspjeh koji je ostvaren na fakultetu i prosjek položenih ispita, bez uzimanja u obzir imovinskog stanja i razmatranja diploma iz srednje škole”, rekla je Radovanovićeva.
Ona je dodala da je iznos stipendija ostao 80 KM za učenike i 130 KM za studente, dok stipendija za deficitarna zanimanja iznosi 150 KM za učenike i 250 KM za studente.
Za narednu nastavnu godinu za stipendije je iz budžeta grada Banjaluka planirano 1.600.000 KM. Srna