BANJALUKA – Zbog nestanka električne enegije, desetine pacijenata je u najvećem gradu Srpske moralo satima čekati ispred hitne pomoći da bi dobilo pomoć ljekara. Iako se radilo o višečasovnom nestanku struje, koje je moglo ugroziti živote pacijenata u hitnoj pomoći nije korišten generator.
Prema saznanjima CAPITAL– a sve to se dogodilo u petak veče i trajalo nekoliko sati. Zastoj u radu je nastao zbog nestanka električne energije što je dovelo do problema u radu ove službe koja je od vitalnog značaja za Banjaluku.
„Kako nije bilo struje medicinsko osoblje nije primalo pacijente jer im, između ostalog, nije funkcionisao kompjuterski sistem za evidentiranje pacijenata. Zbog toga sve je bilo stalo i stvorili su se veliki redovi onih koji su čekali na pregled kod ljekara“ , poručili su ogorčeni građani koji su se obratili redakciji CAPITAL-a.
Oni tvrde da su zbog toga satima čekali ispred hitne pomoći dok nisu došli na red za pregled kod doktora.
Zapitali su se šta će biti idući put kada nestane struje? Da li će i tada pacijenti koji tu odlaze sa raznim oboljenjima ili povredama, moći čekati da „dođe struja“ kako bi ih doktor pregledao.
Služba hitne pomoći funkcioniše u sklopu Doma zdravlja Banjaluka koji organizuje primarnu zdravstvenu zaštitu za područje grada Banjaluka, ali Služba hitne pomoći ima i dodatne obaveze.
Ona pruža usluge za sva lica koja borave na teritoriji Banjaluke ili koja su u tranzitu kroz grad, a kojima je medicinska pomoć neophodna, a ne samo za stanovnike grada. Zbog te činjenice ukoliko se slična situacija ponovi, može imati ozbiljne posljedice po one kojima je neophodna hitna medicinska pomoć.
Dva puta nestajalo struje
U Domu zdravlja su za CAPITAL potvrdili da je u petak dva puta nestalo struje i to od 23:15 do 01:05 časova i od 01.10 do 2:15 časova.
„Radnici Službe hitne medicinske pomoći o istom su odmah obavijestili dežurne ekipe „Elektrokrajine“ Banjaluka, koji su odmah izašli na teren. Na osnovu informacija koje smo dobili iz „Elektrokrajine“ došlo je do kvara što se odrazilo na prekid snabdijevanja električnom energijom u naselju gdje se nalazi Služba hitne medicinske pomoći“, rekli su u Domu zdravlja uz napomenu da je isti otklonjen u što kraćem roku.
Istakli su da hitni pacijenti „niti u jednom trenutku nisu bili ugroženi“.
„Svi pacijenti kojima je trebala hitna medicinska usluga su uredno zbrinuti i pružena im je adekvatna medicinska pomoć. Zdravstvene usluge pacijentima pružene su i u stanici i u sanitetskom vozilu, a sve u skladu sa stepenima hitnoće. Oni pacijenti kod kojih je bila potreba za dalju medicinsku obradu i dijagnostiku proslijeđeni su u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske. Važno je napomenuti da nestanak električne energije i druge vanredne okolnosti ne utiču na kvalitet pružanja usluga jer ekipe Službe hitne medicinske pomoći inače rade u posebnim uslovima i posebno su obučeni te imaju adekvatnu opremu“, rekli su u ovoj ustanovi.
Kumultivni gubitak „Doma zdravlja“ 8,6 miliona KM
U izvještaju o radu ove ustanove za prošlu godinu je navedeno da su prihodi Doma zdravlja Banjaluka iznosili 33.873.021 KM, a rashodi 33.511.439 KM. Nakon oporezivanja plus je iznosio 351.481 KM, ali je kumulirani gubitak ove zdravstvene ustanove krajem prošle godine iznosi 8.658.867 KM. Bruto zarade i naknade zaposlenima u ukupnim rashodima su u 2022.godini učestvali sa 25.437.832 KM ili sa 75,91 odsto.
Generator se koristi u izuzetnim situacijama
Objasnili su da Dom zdravlja Banjaluka ima električni agregat (generator) za slučajeve nestanka električne energije, te da se „isti se koristi u izuzetnim situacijama“.
„Navedeni generator nije korišćen iz razloga što pored njega imamo UPS uređaje (napajanje baterijama), koji prvi reaguje u slučaju nestanka električne energije. Tek u slučaju nestanka električne energije u dužem trajanju pali se električni agregat (generator) koji dopunjava UPS baterije i omogućava nastavak rada uređaja u SHMP“, kazali su u Domu zdravlja.
UPS sistem je u suštini rezervno napajanje. Njegova funkcija je da u slučaju nestanka električne energije pruži rezervno napajanje za računar.
Domom zdravlja Banjaluka rukovodi kadar SNSD Nevena Todorović, koja je ujedno i odbornica ove partije u Skupštini grada Banjaluka.
CAPITAL: V. POPOVIĆ