BANJALUKA/LAKTAŠI – Banjski kompleks u Slatini kod Banjaluke, s kapacitetom od 400 kreveta, oaza je za liječenje i odmor, ali i velika šansa Republike Srpske za razvoj kongresnog i zdravstvenog turizma, jedinstvenog u blizini najvećeg grada RS.
Banja u Slatini se nalazi 12 kilometara jugoistočno od Banjaluke i sastavni je dio Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“.
Kompleks čine dva klinička odjeljenja, termomineralno kupatilo sa bazenima i kadama, peloidno kupatilo i kongresna sala sa pratećim sadržajima.
Dio banje, sa kapacitetom od 192 kreveta, oživljen je prošle godine, a pored dijagnostike i kompletnog terapijskog bloka, posjetiocima nudi rekreativni bazen, saune, trenažnu salu i kongresnu salu.
Ukupni smještajni kapacitet u Slatini time je dostigao 400 kreveta, s tim da kompleks na dnevnoj osnovi posjećuje značajan broj pacijenata i korisnika.
Šansa za razvoj kongresnog turizma
S obzirom da Banjaluci nedostaju sale sa nekoliko stotina mjesta koje bi mogle zadovoljiti zahtjeve domaće, regionalne i svjetske poslovne zajednice i različitih organizacija kada su veći skupovi u pitanju, kompleks u Slatini je potencijal na kojem Srpska može razvijati kongresni turizam.
Šansu za uspjeh povećava i činjenica da Banja Slatina radi bez prekida i tokom cijele godine, da je blizu Banjaluke i drugih prirodnih i kulturnih atrakcija.
Planovi Zavoda za razvoj kongresnog turizma su okrenuti ka stručnim skupovima iz oblasti zdravstva, tim bildingu i sličnim skupovima tokom kojih organizatori učesnicima žele obezbijediti odlične uslove za rad.
„Kongresni turizam će već na jesen zaživjeti u punom kapacitetu. Pored neophodnih smještajnih kapaciteta, bonus je mogućnost korištenja Wellness centra, sa programima za odmor i obnovu duha i tijela, kao i rekreativna zona, teretana i bazen“, ističe Nataša Tomić, pomoćnik direktora za unapređenje kvaliteta i sigurnost usluga Zavoda „Dr Miroslav Zotović“.
Banja Slatina primjer uspješnog razvoja zdravstvenog turizma
Zavod intenzivno radi na razvoju zdravstvenog turizma jer im se korisnici vraćaju prvenstveno zbog vrhunske medicinske usluge, a Banja Slatina zbog ljekovite vode postaje mjesto u koje se iz godine u godinu vraća sve veći broj korisnika.
Već odavno u Slatinu dolaze korisnici iz cijele regije, a u posljednje dvije godine raste interes iz Slovenije i dijaspore.
„S ponosom ističemo da su i korisnici naših usluga i iz Evropske unije prezadovoljni kvalitetom cjelokupne usluge o čemu svjedoče sadržaji poruka koje dobijamo“, naglašavaju u Zavodu.
Za penzionere iz Republike Srpske omogućeno je plaćanje u ratama, kao i nešto niže cijene van sezone.
Kroz Klaster zdravstvenog turizma RS nastoje da se povežu ne samo sa mjestima koja koriste prirodne ljekovite faktore u liječenju i rehabilitaciji nego i sa drugim zdravstvenim ustanovama koje pružaju usluge korisnicima iz cijelog regiona.
Liječenje kombinacijom savremene tehnologije i prirodnih faktora
U Slatini se provodi dijagnostika, liječenje i rehabilitacija pacijenata sa reumatološkim oboljenjima, sa postoperativnim i posttraumatskim stanjima, uključujući sportske povrede.
„U procesu liječenja i rehabilitacije se uspješno kombinuju postulati medicinske rehabilitacije, savremena tehnologija i prirodni ljekoviti faktori – termomineralna voda i ljekovito blato – peloid. Na odjeljenjima u Slatini rade multidisciplinarni timovi, predvođeni vrhunskim specijalistima i supspecijalistima“, ističe Tomićeva, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije.
Dodaje da je izgradnju novih kapaciteta pratila nabavka vrhunske opreme za dijagnostiku i terapiju, edukacija ljekara, fizioteraputa…
„Pacijentima, kao i svim korisnicima banjskog kompleksa, na raspolaganju su sve medicinske, dijagnostičke i terapijske usluge. To su pregled fizijatra, interniste, ortopeda, reumatologa, angiologa, konsultacije kliničkog farmaceuta, psihologa, RTG dijagnostika, uključujući mjerenje gustine koštane mase (DEXA), ultrazvučni pregledi krvnih sudova, unutrašnjih organa, zglobova i mekih tkiva, kapilaroskopija, EMNG ispitivanja, usluge biohemijskog i hematološkog laboratorija i drugo“, pojašnjava doktorica Tomić.
Vrlo tražena je terapija istezanja kičmenog stuba, stručno dekompresivna trakcija, na savremenom aparatu – ležaju za trakciju kičmenog stuba (ekstenzomat) kod pacijenata sa bolom u leđima i vratu.
„Dijagnostika i liječenje povreda, najčešće kod sportista su objektivizirani uz pomoć dijagnostičkog i terapijskog aparata za izokinetičko testiranje i vježbanje, a uskoro će aparat biti korišten i za dijagnostiku i vježbanje kičmenog stuba“, poručuju iz Zavoda.
Pаrk-šumа „Slаtinа” zаštićеno pоdručје
Zavodu je na korištenje dodijeljen šumski kоmplеks u nеpоsrеdnој blizini Bаnjе Slаtina.
Pаrk-šumа „Slаtinа” je proglašena zаštićеnim pоdručјеm i idealna je za dalji razvoj zdravstvenih usluga kao što su rehabilitacija pulmoloških i kardioloških pacijenata, priprema i rehabilitacija sportista.
„Projekat uređenja Park-šume će biti završen do proljeća i u šumi će pored pješačkih i trim staza biti i drugi sadržaji za sport, rekreaciju i relaksaciju svih građana, posebno ljubitelja prirode i rekreativaca“, ističu u Zavodu.
Održivi razvoj i zaštita prirode ciljevi su Zavoda koji sve objekte grije termomineralnom vodom.
„Vrhunska zdravstvena usluga je okosnica našeg razvoja. Banja Slatina sa prirodnim ljekovitim faktorima i geografskim položajem ima potencijal za dalji razvoj. Na ruku nam ide blizina aerodroma i nove avionske linije, kao i trend povratka prirodi i aktivnom životu. Očekujemo aktivnije učešće lokalne zajednice u daljem razvoju Banje“, ističe doktorica Tomić.
CAPITAL: S. Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kome? Sve pobjeglo ka EU
Bolesni ne bježe
A hrana?..katastrofa
Svaka cast na gostoprimstvu..sve uredno cisto a tek osoblje.skidam kapu .