LONDON, Gasovod Nabuko, dugo odgađani projekat EU, dobio je značajan podsticaj nakon što je potpisan međudržavni tranzitni sporazum između Turske, Bugarske, Rumunije, Mađarske i Austrije, piše danas “Gardijan”.
Nakon što je suparnički ruski projekat Južni tok već dobio podršku Italije, Srbije, Bugarske i Grčke, Balkan postepeno dolazi u centar pažnje, ocjenjuje list.
Ishod ovih projekata imaće dalekosežne implikacije ne samo za dugoročnu energetsku sigurnost Evrope, nego i za strateški balans na Balkanu, te pritiske oko proširenja EU, dodaje se u tekstu.
Gasovod Nabuko, koji bi trebalo da košta oko devet milijardi evra i da bude u funkciji do 2014. ili 2015. godine, namijenjen je smanjenju zavisnosti EU od ruskog prirodnog gasa tako što će se ovaj energent dopremati sa Bliskog istoka i Centralne Azije, preko Turske i Balkana, do Evrope.
Projekat je bio predmet neslaganja između Turske i EU oko tranzitnih uslova, te između Turske i Azerbejdžana, koji bi trebalo da bude jedan od ključnih potencijalnih snabdjevača gasom u okviru ovog projekta, piše “Gardijan”.
Iako zahtjevi Turske za 15 odsto tranzitnog gasa po sniženim cijenama nisu uključeni u potpisani sporazum, oni će vjerovatno biti glavni predmet rasprava u budućnosti, naročito ukoliko zemlje EU nastave da prigušuju očekivanja Turske za članstvom u EU, smatra list.
Važna pitanja koja preostaju su kako će gasovod Nabuko biti finansiran i odakle će biti osigurane dovoljne količine prirodnog gasa kako bi se obezbjedila njegova dugoročna održivost.
Krajem juna, Azerbejdžan je potpisao ugovor sa “Gaspromom” o prodaji prirodnog gasa Rusiji od 2010. godine.
Turkmenistan je u međuvremenu finalizirao 30-godišni sporazum sa Kinom za nabavku prirodnog gasa, što je potez koji osporava i rusku i evropsku utrku za zalihama iz Centralne Azije.
Irak i Iran, koji raspolaže sa najvećim rezervama gasa u svijetu nakon Rusije i Turkmenistana, zbog toga će ostati strateški važni za Nabuko, uprkos dubokoj nestabilnosti u Iraku te političkim tenzijama u Iranu, piše “Gardijan”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A ima li Republike Srpske na Balkanu ili je na Kipru