TESLIĆ, Banke su u situaciji nakon poplava i bez intervencije regulativa prisiljene da razgovaraju sa svojim komintentima kako bi se pronašlo najbolje moguće rješenje, izjavio je direktor NLB Razvojne banke Banjaluka Radovan Bajić.
Bajić je, tokom pauze na Devetom međunarodnom simpozijumu o korporativnom upravljanju o temi “Mjesto i uloga države u regulaciji privrede” koje se održava u Tesliću, rekao novinarima da s obzirom da ograničene izvore prihoda, banke moraju djelovati racionalnije i da sve mjere koje se provode imaju ekonomsku logiku.
Ukazujući na ograničene resurse kojima banke raspolažu, on je naveo da su aktive domaćih banaka na nivou društvenog proizvoda, dok su u razvijenim zemljama one znatno više.
“Moguća rješenja nalaze se u tome da se vidi sa oštećenim preduzetnicima u kom roku se može izvršiti ugovorna obaveza sa bankom. Ako to nije moguće onda da se ide na dogovor o produžavanju roka otplate, smanjenju kamate, odobravanju novih sredstava za podsticanje i pokretanje nove proizvodnje”, naveo je Bajić.
On je istakao da, osim u granicama ostvarene dobiti, banke ne mogu djelovati humanitarno.
Bajić je naglasio da, pošto je interes banaka i javni interes, komercijalne banke imaju posebnu ulogu u društvu, i da zato jedino one kao privredni subjekti imaju superviziju, kontinuiranu kontrolu i regulatora koji reguliše poslovanje u svakom segmentu.
On je naveo da nema primjedbi kada je riječ o ulozi države u regulaciji banaka, ali da problem predstavlja položaj banaka u pravnom sistemu.
Bajić je prokomentarisao da ne mogu biti važnije obaveze koje su proistekle iz saobraćajnog prekršaja od situacije da neko nije vratio svoje obaveze prema bankama.
Na ovogodišnjem Devetom međunarodnom simpozijumu o korporativnom upravljanju o temi “Mjesto i uloga države u regulaciji privrede” odazvalo se oko 150 učesnika i 50 gostiju iz Amerike, Slovenije, Hrvatska, Srbije, BiH i Republike Srpske.
Organizator dvodnevnog simpozijuma je Savez računovođa i revizora Republike Srpske. Srna