BEOGRAD, Ekonomski savjetnik premijera Srbije Jurij Bajec kaže da postoje realne osnove da se u 2012. godini održi makroekonomska stabilnost.
On navodi da je vlada u budžetu izdvojila oko 1,5 milijardu evra za kapitalne projekte i 600 miliona evra za subvencije, a tu je i aranžman iz predostrožnosti sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Bajec je naglasio da bi bilo jako dobro da Srbija u narednoj godini dobije kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji (EU), jer bi to privuklo strane investitore i ukazao da država mora da smanji javnu potrošnju i sprovede reformu javnog sektora i poreskog sistema.
Što se tiče monetarne politike, Bajec očekuje da će NBS uspjeti da svede inflaciju na nivo značajno niži nego u ovoj godini i samim tim i referentnu kamatu, tako da će i poslovne banke moći da smanje svoje kamatne stope, a to znači i povoljnije kredite privredi i građanima.
Bajec je rekao, osvrnuvši se na ekonomska dešavanja u Srbiji tokom ove godine, da je najvažnije što je Vlada Srbije u proteklih 12 mjeseci uspjela da održi makroekonomsku stabilnost.
U uspjehe ekonomije u 2011. Bajec je ubrojao visoke devizne rezerve NBS od 11,5 milijardi evra i uvećanu štednju građana u bankama od 7,5 milijardi evra.
Kada je u pitanju rast privrede od dva odsto u ovoj godini, Bajec je ocijenio da je to posljedica povećanih investicija, a manje povećanog izvoza.
U prvoj polovini godine povećane su penzije i plate u javnom sektoru, za oko dva miliona ljudi, ali se taj efekat i nije mnogo osjetio, zbog istovremenog porasta cijena hrane, podsjetio je on.
Bajec je dodao da su u drugoj polovini ove godine cijene prehrambenih proizvoda i inflacija naglo pali i ovu godinu završavamo dosta pozitivno, kada je riječ o inflaciji u odnosu na prethodnu godinu.
Ekonomska dešavanja, koja su obilježila 2011. su najprije veliki rast, a zatim pad cijena prehrambenih proizvoda, jednocifrena inflacija oko osam odsto do kraja godine, što je jako dobar rezultat, kao i usporavanje privrede i rast nezaposlenosti u drugom dijelu godine.
U narednoj godini Bajec puno očekuje i od projekta Fijat auomobili Srbija, koji će, prema njegovoj ocjeni, “pokazati gomilu indirektnih efekata”, poput dodatnog zapošljavanja u drugim dijelovima privrede i da će Kragujevac kao grad da “živne”. Tanjug