BEOGRAD, Iz ekonomskih parametara nije moguće smanjiti cijenu gasa, a razlog je rast kursa dolara, izjavio je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
Bajatović je rekao da je 26. oktobra prošle godine, kada je takva mogućnost najavljena bilo je moguće sniziti cijenu za osam odsto, ukazujući da je od tada do danas je samo rast cijene dolara na tržištu Srbije doprinjeo da je devizni rizik prešao u ovom momentu tih osam odsto.
On je dodao da je drugi važan razlog zašto nije moguće sniziti cijenu gasa taj što Srbija troši znatno manje gasa nego što je ugovorima predviđeno, pa je učešće transportnih troškova u cijeni gasa znatno više i iznosi od 55 do 60 dolara, umjesto 33 do 36 dolara, što se odražava na ukupnu cijenu.
Treći razlog je rast cijena gasa u dolarima, poslije 1. januara ove godine, na 330 dolara za hiljadu kubnih metara, rekao je Bajatović, napominjući da je dogovor bio da se dio troškova, koji su nastali poslovanjem Srbijagasa, nadoknadi iz razlike u cijeni u toku godine pa da se sabere dokle je Srbijagas došao.
Od 1. januara neće biti više nikakvih nadoknada za one troškove iz nerealne cene gasa, koja je bila za domaćinstvo, naglasio je on. Gubici, koji su nastali, zbog takve mjere će u narednih tri do pet godina da se pokrivaju industrijskim potrošačima, koji su trošili gas u sezoni, kad je cijena bila nerealna i kao i daljinski sistemi grejanja, objasnio je on.
Tekuća likvidnost toplana je u ovom momentu značajno loša iz dva razloga: smanjene su donacije lokalnim samoupravama i u značajnoj mjeri je smanjena naplata kod pojedinih toplana, s jedne strane očigledno je kriza došla i do naših porodica, a sa druge strane, imamo i nerealnu cijenu grijanja, a lokalne samouprave ne mogu da je subvencionišu jer nemaju srestava, rekao je Bajatović.
On je upozorio da se može desiti da Srbija dođe u poziciju da u ovom momentu nije problem gas, jer ga može dobiti koliko hoće, već je problem da li Srbija taj gas može da plati, da ne bi došla u situaciju u kojoj su Bejlorusija i Ukrajina.