BEOGRAD, Rješenje o izricanju novčane kazne „Salfordu“ od oko tri miliona evra, a koje je prošle nedjelje donijela Komisija za zaštitu konkurencije je nezakonito – kaže za „Novosti“ Dijana Marković-Bajalović, bivša predsjednica ove institucije.
– Primjenjen je, naime, novi zakon za nešto što se dogodilo u vrijeme važenja starog zakona. Inače, Komisija je, da podsjetim, utvrdila povredu konkurencije po starom zakonu i taj postupak je okončan pravosnažnom presudom Upravnog suda.
* Vjerujete da za novo rješenje nije bilo osnova?
– Tvrdim da nije bilo nikakvog pravnog osnova da Komisija, i to samostalno, izriče sankcije po novom zakonu. Jedino što je mogla da uradi jeste da vodi novi postupak, znači da utvrdi neku novu povredu konkurencije u ovom slučaju. Po mom mišljenju, sada je sve urađeno brzopleto i može da ima dugoročne negativne posljedice, prije svega po samu Komisiju. Ovdje se direktno i flagrantno krši zakon i Ustav, u krajnjoj liniji.
* U kom segmentu se to krši postojeći zakon i Ustav?
– Sporno je to što se izriče sankcija koja je predviđena novim zakonom, a koji, inače, ne predviđa retroaktivnu primjenu. To je jedno od osnovnih pravnih načela zabrana retroaktivnosti, osim u izuzetnim slučajevima koji, naravno, zakonom moraju da se predvide. Pored toga, Komisija izriče samostalno sankciju, a da nije utvrdila povredu. Znači, samo kažnjava na osnovu nečega što je stara Komisija ranije uradila. A, zakon izričito kaže da se ta mjera, može nazvati „kazna“, ako se izrekne zajedno sa rješenjem kojim je utvrđena povreda konkurencije. Komisija, po novom zakonu, nije ovlašćena da samostalno izriče sankciju, već je dužna da utvrdi povredu konkurencije i, za utvrđenu povredu izrekne kaznu. To znači da je postupila protivno novom Zakonu, što samo ukazuje kakav se rad Komisije u budućnosti može očekivati.
* Zašto je, po vašem mišljenju, novi saziv Komisije to uradio?
– Mislim da su u pitanju dnevnopolitički interesi, što samo pokazuje da je Komisija instrumentalizovana i da neko hoće da pokaže da ona sada efikasno radi. Ali, efikasnost ne možete postići tako što postupate protivzakonito.
Vidjeli smo da je bilo problema sa reformom pravosuđa, svi politički činioci su ocijenjivali da je ona uspjela, pa je, ipak, došla Evropska komisija koja nam je saopštila da ona nije uspjela. Mislim da će se to dogoditi i sa radom Antimonopolske komisije.
* Iz „Salforda“ najavljuju da će se žaliti svim međunarodnim instancama. Vjerujete li da mogu dobiti taj spor?
– Mogu, treba to očekivati. Ako ne budu naišli na zaštitu pravosuđa u Srbiji, onda sigurno mogu da računaju na pozitivno rješenje pred evropskim institucijama.
* Mislite li da je ova odluka, koju nazivate „brzopletom“, zapravo „medvjeđa usluga“ onima koji u institucijama žele da se zaista primjenjuju zakoni?
– Stvara se privid da je antimonopolska politika efikasna, ali je zapravo suprotno, jer se sprovodi protivno zakonu. To je lažna efikasnost. U Zakonu postoje odredbe koje kažu da je komisija nezavisno tijelo koje primjenjuje zakon o zaštiti konkurencije. Međutim, u praksi očigledno tako ne funkcioniše. Pitanje je hoće li Sud, kao viša instanca biti dovoljno istrajan da poništi takvo nezakonito rješenje Komisije i da, zapravo, natjera Komisiju da radi po zakonu.
Zloupotreba
* Mnoge će iznenaditi vaši aktuelni stavovi. Zar niste u vrijeme dok ste bili na čelu Komisije govorili da „Salford“ zloupotrebljava dominantni položaj?
– Apsolutno stojim na stanovištu da je naše rješenje bilo ispravno. Znači, mi smo utvrdili zloupotrebu dominantnog položaja, a Upravni sud je potvrdio to naše rješenje. Ne ulazim u to šta je „Salford“ radio, ali s druge strane, nisam za to da neko bude sankcionisan mimo zakona. I, mislim da nije u redu da se, zapravo, naš rad zloupotrebljava, kako bi se nova komisija prikazala efikasna. Novosti