BEOGRAD, Papir trpi sve, ali među redovima kriju se tajne vrijedne milijardi. Kontrola finansijskih izvještaja javnih preduzeća u Srbiji opet je otkrila da mnogi zakone žele samo da zaobiđu.
I to, najčešće zakone o javnim nabavkama, radu, pa i platama u javnim službama. Iz kase preduzeća, koja primaju pomoć države, odvajaju se milioni dinara za rekreativni odmor i porcelanske krunice i plombe.
„Poletjeli“
Jedna od primjedbi DRI na rad „Jat ervejza“ tiče se javnih nabavki vrijednih 5,6 milijardi dinara i po mišljenju revizora uslovi nisu bili ispunjeni, jer ta sredstva nisu bila planirana godišnjim programom poslovanja. U postupku revizije u „Jat ervejzu“ utvrđeno je i da telefoni nisu primljeni i instalirani. Generalni direktor (tada Srđan Radovanović) 11. maja 2010. imenovao je Komisiju za sprovođenje javne nabavke. Revizorima nije poznato zbog čega Komisija nije sprovela javnu nabavku. Aneksom ugovora od 25. oktobra prošle godine, nabavljena su 572 IP telefona, vrijedna 50 miliona dinara i to bez sprovedene javne nabavke. A 21. februara 2011. „Sita“ obavještava v. d. generalnog direktora o obavezi po računu od 27. decembra 2010. za IP telefone na iznos 59 miliona dinara, pod prijetnjom prinudne naplate. Nepravilnosti je bilo i oko otuđenja Pilotske akademije u Vršcu, nabavke i instaliranja softvera, uplata i isplata iz blagajne.
Čačkalica
I JP „Resavica“ se kupujući robu i usluge tu i tamo ogriješilo o Zakon o javnim nabavkama. Plan za 2010. su prevazišli za blizu 45,5 miliona dinara. I procedure su u nekim slučajevima odstupile od zakonskih pravila, pa su pojedine nabavke proglašavane za hitne. „Resavica“ je ulaganje od 12,2 miliona dinara započela kao donaciju selu Štavalj za izgradnju seoskog vodovoda. Do posjete revizora nije kontaktirala sa preduzećem „Seoski vodovod“ i riješila pitanje ko je vlasnik izgrađenog vodovoda.
„Resavica“ je tokom 2010. godine manje obračunala PDV u iznosu od 21,5 miliona dinara i za toliko manje iskazala gubitak. Za iznos od 9,7 miliona dinara namijenjen sindikatima nije postojao osnov u kolektivnom ugovoru, ni u Programu poslovanja za 2010. godinu.
Banjski pansion
Uz 4,19 miliona dinara na banjski pansion za 331 putnika i 17,8 miliona dinara za stomatološko liječenje zaposlenih, članova porodica i penzionera, republički revizor je našao još nepravilnosti u poslovanju „Željeznica Srbije“. Novac koji je Vlada Srbije namijenila za remont šinskih vozila za 2009. i 2010. „Željeznice Srbije“ su potrošile bez sprovedenog postupka javnih nabavki. Takođe, Saobraćajnom institutu CIP povjerena je izrada idejnog projekta za modernizaciju pruge Stara Pazova – Novi Sad u vrijednosti od 303 miliona dinara bez javne nabavke. Ono što DRI zamjera srpskim željeznicama su i takozvane usitnjene javne nabavke. Naime, „Željeznice“ su da bi izbjegle javno oglašavanje usitnjavale nabavke na male vrijednosti iako je riječ o istoj robi. Tako su kupljeni klima-uređaji, tucanik.
„Željeznice Srbije“ nisu popisale društvene stanove sa stanjem na dan 31. decembar 2010. godine, čija vrijednost po poslovnim knjigama iznosi 506 miliona dinara. Nema ni popisa teretnih kola, a posljednja procjena vrijednosti vučnih vozila obavljena je 1. 1. 2004. godine. Ovo javno preduzeće nije usaglasilo ni obaveze prema „Hrvatskim željeznicama“. Ukupni troškovi reprezentacije iznosili su 46,6 miliona dinara, od kojih su predstavnici sindikata potrošili devet miliona dinara, što je suprotno Pravilniku o reprezentaciji. Protiv preduzeća se vodi i veliki broj sudskih sporova, vrijednih 1,1 milijardu dinara.
Putarine van evidencije
U „Putevima Srbije“ bilo je javnih nabavki u vrijednosti od 6,2 milijarde dinara mimo godišnjeg plana nabavki. Ovo preduzeće povećalo je i masu zarada za 32 miliona dinara, počevši od plata za septembar prošle godine na osnovu odluke o izmjenama programa poslovanja za koju je Vlada Srbije retroaktivno dala saglasnost. Preduzeće takođe nije evidentiralo u poslovnim knjigama prihode po osnovu izjava o odbijanju plaćanja putarine u iznosu od 158 miliona dinara. „Putevi“ nisu obračunali niti uplaćivali PDV u iznosu od 2,3 milijarde dinara.
Prekršajne prijave
Vršilac funkcije predsjednika Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović, potvrdio je „Novostima“ da su u taj sud stigle tri prekršajne prijave DRI. Prijave su podnijete protiv bivšeg direktora „JAT ervejza“ Srđana Radovanovića i još petoro njegovih saradnika. Zavedene su i prijave protiv prvog čovjeka „Željeznica Srbije“ Milana Markovića i još troje njegovih saradnika, kao i protiv Zorana Drobnjaka, direktora „Puteva Srbije“. Novosti