DOBOJ – Okružni privredni sud u Doboju pokrenuo je predstečajni postupak u šamačkom preduzeću “Bader” i za privremenog stečajnog upravnika imenovao Rodoljuba Milovanovića.
Zahtjev za stečaj ovog preduzeća, koje se bavi proizvodnjom i montiranjem željeznih konstrukcija podnijela je u avgustu ove godine grupa radnika ove fabrike zbog velikih dugovanja.
Milovanović je, na osnovu rješenja Okružnog privrednog suda u Doboju, dužan da ispita da li postoje uslovi za pokretanje stečaja, obezbijedi imovinu stečajnog dužnika i brine o njoj. Njegova obaveza je i da ispita da li će imovina “Badera” pokriti troškove stečaja, ali i da analizira poslovne knjige ovog preduzeća.
Milovanović treba da u roku od mjesec sudu dostavi izvještaj u kojem, između ostalog, mora da navede da li je ovo preduzeće može da nastavi dalji rad ili pak ide u stečaj.
– Bio sam u preduzeću već dva puta. U petak sam izuzeo dodatnu dokumentaciju. Napraviću analizu i presjek stanja i nakon toga predložiti da li ovo preduzeće ide u stečaj ili nastavlja da radi. Još je rano govoriti o tome – kazao je Milovanović.
Šamačko preduzeće dospjelo je u žižu javnosti sredinom ove godine kada je oko 20 radnika proizvodnje, nakon što nisu dobili platu nekoliko mjeseci, prvo štrajkovali a zatim tijelima blokirali ulaz u “Bader”. Poslije toga poteza, čelnici ove fabrike podijelili su im otkaze i tek nakon toga im isplatili zarađene plate i dio otpremnine. Tada je postignut i dogovor da budu proglašeni tehnološkim viškom čime je stvorena i mogućnost da se prijave na biro i dobiju određen broj mjeseci neki vid pomoći. Tada su i poručili da se njihova borba isplatila, jer su dobili zarađeno.
Ovo preduzeće veliku sumu novca duguje i za poreze i doprinose, ali i opštini Šamac. Njemačka firma “Bader” posluje u Šamcu od 2005. godine, a problemi u njenom poslovanju pojavili su se u posljednje tri-četiri godine. Direktor i vlasnik preduzeća je Bernard Šnajder.
Poplave
Njemačka firma “Bader”, nakon velikih poplava koje su pogodile Šamac, 2014. godine otvorila je novu proizvodnu halu. Čelnici ove fabrike tada su tvrdili i da je u poplavi nanesena šteta ovoj firmi od 4,5 miliona KM, dok su ih radnici demantovali i tvrdili da su mašine sklonjene na sigurno i da nisu pretrpjele štetu. Glas Srpske