ZAGREB, Zagrebački proizvođač pića Badel 1862 objavio je u ponedjeljak kako prestaje s proizvodnjom bezalkoholnih pića te sa zadnjim danom ove godine zatvara pogon na Borongajskoj cesti gdje se punio Pepsi, Nara te sokovi Voćko.
Šef Badela 1862 Ivo Markotić objasnio je za tportal kako je gašenje proizvodnje logičan korak koji je predviđen planom restrukturisanja. Bezalkoholni segment poslovanja Badela u gubicima je već godinama i pritišće osnovno poslovanje koje je u prvih devet mjeseci ove godine donijelo dvadesetak miliona kuna čiste zarade.
Markotić podsjeća da je plan restruktuisanja Badela napravljen u novembru 2013. i da ga je država kao najveći vlasnik prihvatila. Po planu je predviđeno pet ključnih tačaka restruktuisanja, a od tih pet najvažnijom se pokazalo gašenje neprofitabilne proizvodnje.
“Badel BAP (Badel bezalkoholna pića) već je godinama u gubicima, zbog čega je bilo logično njegovo gašenje”, rekao je Markotić uz napomenu kako se BAP koji generiše oko 20 odsto prihoda Badela 1862 nije gasio odmah nego su se tražila alternativna rješenja, no u međuvremenu ona nisu pronađena.
Što se brendova i proizvodnje Pepsija tiče, Markotić napominje kako je Pepsi internacionalna kompanija koja će se sama pobrinuti o nastavku proizvodnje u Hrvatskoj.
“Nama je najvažnije bilo da se ugovor raskine na prijateljskoj osnovi, korektno i profesionalno. To se i dogodilo”, rekao je.
Što se sudbine 49 radnika BAP-a tiče, najveći dio njih neće ostati bez posla već biti prebačen u druge divizije unutar Badela 1862. Manji dio radnika ide u program zbrinjavanja, obuhvaćeni su kolektivnim ugovorom te će dobiti zakonom predviđene otpremnine. Dogovor sa sindikatom i radničkim savjetom po tom pitanju već je postignut.
Na pitanje bliži li se kraj dugogodišnjem restruktuisanju Badela, Markotić odgovara kako kompanija stoji na svojim nogama te je i uz teret BAP-a bila profitabilna. Podsjećamo, Badel je u prvih devet mjeseci ove godine ostvario neto dobit od 20,9 miliona kuna.
“Badel danas u dan izvršava obveze prema zaposlenicima, dobavljačima i državi. U protekle dvije godine u državni proračun uplatili smo 250 milijuna kuna i Badel je u operativnom smislu stabilan”, rekao je Markotić i dodao kako još treba provesti vlasničko restruktuisanje.
Država, naime, želi prodati svoj udio u vlasništvu i prepustiti ga privatnicima.
Na knkursu za dokapitalizaciju objavljenom prošle godine prikupljeno je pet neobavezujućih i jedna obavezujuća ponuda koja nije prihvaćena zbog nepotpune dokumentacije.
Drugi konkurs raspisan je ove godine, no on je poništen jer je “ukazao na mogućnost postojanja rizika povrede prava tržišnog natjecanja provedbom javnog poziva”. Drugim riječima, jedan od ponuđača mislio je da mu je previše rizično da država od novog vlasnika traži da zadrži svu proizvodnju i brendove jakih alkoholnih pića. Tportal.hr