TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno, nakon jučerašnjeg pada cijena akcija na Wall Streetu, dok se kurs dolara kreće na nižim nivoima nego juče u ovo doba.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru i Australiji skliznule oko 0,3 odsto.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji i Hong Kongu porasli su, pak, između 0,2 i 0,8 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto.
Na azijskim se berzama trguje oprezno, kao i juče na Wall Streetu, gdje su cijene akcija blago pale jer ulagači nisu bili spremni znatnije rizikovati uoči sezone objava poslovnih rezultata američkih kompanija za treće tromjesečje.
S obzirom na niz upozorenja kompanija, slabost evrozone, ali i drugih najvećih svjetskih ekonomija, te jačanje dolara, što umanjuje prihode američkih kompanija s inostranih tržišta, analitičari su posljednjih sedmica smanjili procjene.
U najnovijoj anketi Thomson Reutersa analitičari procjenjuju da bi dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju mogla biti 6,4 odsto veća nego u istom lanjskom periodu, dok su još prije dva mjeseca očekivali rast od 11 odsto.
„Tržišta pokazuju nervozu u vezi zarada kompanija u trećem kvartalu, s obzirom na snažan dolar i vrlo slabo ekonomsko okruženje u Evropi“, kaže Jim Russell, strateg u fondu U.S. Bank Wealth Management.
Ulagači na Tokijskoj berzi oprezni su i zbog toga što čekaju ishod sjednice čelnika japanske centralne banke (BOJ), koji će, kako se očekuje, ostati predani izuzetno agresivnim podsticajnim monetarnim mjerama, s obzirom da niz podataka pokazuje da treća po veličini svjetska ekonomija nije baš u najboljoj formi.
Ulagače je ponešto ohrabrila izjava guvernera BOJ-a Haruhiko Kurode kako, uopšteno gledajući, nizak kurs jena pozitivno utiče na japansku ekonomiju, ako oscilacije kursa odražavaju ekonomske i tržišne fundamente.
„Premda pozitivno utiče na konkurentnost japanskih proizvoda na svjetskom tržištu, ulagači su se plašili negativnog uticaja slabog jena na cjelokupnu ekonomiju. No, Kurodini komentari umirili su ulagače“, kaže Nobuhiko Kuramochi, strateg u kompaniji Mizuho Securities.
U Hong Kongu su, pak, cijene akcija jutros porasle, drugi dan zaredom, što se zahvaljuje smirivanju prodemokratskih protesta u kojima se traže veće političke slobode.
A na valutnim je tržištima dolar još juče poslijepodne izgubio na zamahu, nakon što je sedmicama snažno rastao jer se očekuje da će američka centralna banka prije zaoštriti monetarnu politiku nego evropska i japanska.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 85,98 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 86,63 boda.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,60 na 108,80 jena.
I evro je ojačao prema dolaru, pa je njegova cijena jutros dostigla 1,2630 dolara, dok se juče u ovo doba kretala na najnižim nivoima u dvije godine – između 1,2505 i 1,2520 dolara. Hina