TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje mirno jer ulagači s oprezom čekaju nove vijesti iz Evrope, dok je kurs evra ponovo zaronio ispod nivoa od 1,28 dolara.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Singapuru i Australiji ojačale između 0,1 i 0,8 odsto. Berzovni indeksi u Šangaju i Južnoj Koreji skliznuli su, pak, između 0,2 i 0,4 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,1 odsto.
Dobar početak sezone objave kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija i uspon cijena akcija na Wall Streetu dva dana zaredom pozitivno utiču na azijska tržišta. No, ulagači su ipak oprezni dok čekaju nove vijesti o evropskoj dužničkoj krizi. O toj će krizi danas biti riječi na sastanku njemačke kancelarke Angele Merkel i italijanskog premijera Marija Montija.
S oprezom se čeka i podatak o njemačkom bruto domaćem proizvodu, koji će pokazati je li dužnička kriza naštetila najvećoj evropskom privredi. S velikim nestrpljenjem čekaju se aukcije obveznica Španije i Italije u četvrtak i petak, koje će pokazati je li splasnula zabrinutost ulagača po pitanju dugova tih članica evrozone.
Juče je pozitivno na tržište uticalo saopštenje agencije Fitch da u ovoj godini ne očekuje smanjenje vrhunskog kreditnog rejtinga Francuske. “Fitch možda neće ove godine smanjiti rejting Francuske, no to ne znači da druge agencije to neće učiniti. Situacija u Evropi nije se nimalo promijenila. Stoga se raspoloženje ulagača brzo može preokrenuti”, kaže Junya Tanase, strateg u JPMorgan Chaseu.
Nakon saopštenja Fitcha, juče se kurs evra probio iznad 1,28 dolara. No, kasnije je ponovo skliznuo duboko ispod tog nivoa, pa se evrom jutros trguje po 1,2750 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena evra oslabila je s jučerašnjih 98,20 na 98,10 jena. Kurs dolara prema japanskoj valuti ojačao je, pak, sa 76,80 na 76,90 jena. Nakon što je juče ojačala za 90 centa, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila 40-ak centi, na 101,80 dolara po barelu. Hina