TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer nedovoljno jasni pokazatelji iz kineske ekonomije nisu dali razloga ulagačima za znatnije promjene pozicije uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, a za toliko su porasle i cijene akcija u Singapuru te Hong Kongu.
Berzovni indeksi u Južnoj Koreji i Šangaju skliznuli su, pak, između 0,2 i 0,8 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto.
Izvoz Kine porastao je u decembru 4,3 odsto na godišnjem nivou, nešto manje nego što se očekivalo, dok je uvoz porastao 8,3 odsto, znatno više od očekivanja.
Rast uvoza mogao bi značiti da jača domaća potražnja te da rast druge po veličini svjetske ekonomije postaje manje zavisan o rastu izvoza, što bi bio dobrodošao zaokret.
„Ti podaci pokazuju da domaća potražnja nije tako slaba i da usporavanje rasta kineske ekonomije nije tako oštro kako su se ulagači plašili“, kaže Dariusz Kowalczyk, ekonomista u banci Credit Agricole CIB.
Uprkos tome, na azijskim tržištima vlada oprez, kao i juče na Wall Streetu, gdje su berzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, jer ulagači nisu spremni znatnije mijenjati pozicije uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen danas poslijepodne i koji bi mogao uticati na odluku Feda o podsticajnim mjerama.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je broj zaposlenih u decembru porastao za 196.000, nešto manje od 203.000 mjesec dana prije, dok bi stopa nezaposlenosti mogla ostati nepromijenjena na 7 odsto.
Ulagači nisu sigurni trebaju li biti zadovoljni zbog oporavka najveće svjetske ekonomije ili zabrinuti jer bi to moglo navesti čelnike Feda da već na sjednici u januaru dodatno smanje programe kupovine obveznica, koje su nedavno srezali za 10 milijardi dolara, na 75 milijardi mjesečno.
Tada je Fed poručio da će ove godine postupno smanjivati te programe, zavisno o oporavku ekonomije i tržišta rada.
Ti podsticajni monetarni programi bili su glavni pokretači lanjskog skoka S&P 500 indeksa za gotovo 30 odsto, pa se ulagači plaše da bi tržište sa smanjenjem priliva svježeg, jeftinog novca izgubilo veliku podršku.
A na valutnim se tržištima evro oporavio nakon jučerašnjeg pada, izazvanog izjavama predsjednika Evropske centralne banke Marija Draghija da je ECB spreman na dalje odlučne poteze ako će ekonomska situacija to zahtijevati.
“Rizici vezani uz izglede za ekonomiju evrozone i dalje sugerišu snižavanje prognozi. Razvoj situacije po pitanju uslova na finansijskim tržištima i povezane neizvjesnosti mogli bi imati potencijalne negativne učinke na uslove u ekonomiju”, kazao je Draghi.
Na jučerašnjoj sjednici čelnici ECB-a ostavili su ključnu kamatnu stopu nepromijenjenu na rekordno niskih 0,25 odsto, no mogućnost daljeg smanjenja te kamate, posebno ako ojačaju deflacijski pritisci, izazvala je pad evra.
Zbog toga je juče u jednom trenutku kurs evropske valute zaronio na 1,3547 dolara, najniži nivo od početka decembra.
No, kasnije se oporavio, pa se jutros probio i iznad 1,3600 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra porasla je s jučerašnjih 142,60 na 142,90 jena.
Kurs dolara prema ‘japancu’ stabilno se, pak, kreće na jučerašnjim nivoima od oko 104,90 jena. Hina